Partnerzy portalu

Autobusy z GZM pojadą do Ukrainy

W odpowiedzi na apel mera Lwowa Andrija Sadowego, samorządowcy z miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyślą do Ukrainy kilkanaście autobusów miejskich ze swoich zasobów. Obecnie autobusy takie w Ukrainie wykorzystywane są w znacznej mierze do transportu uchodźców.

Jak poinformował w środę prezydent Katowic Marcin Krupa, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w tym mieście, w którym dominujące udziały ma samorząd stolicy woj. śląskiego, skieruje do Ukrainy trzy autobusy Mercedes-Benz Citaro.

"W ub. tygodniu podczas mojej wizyty na Ukrainie pojawił się apel Andrija Sadowego, mera Lwowa, o autobusy. Dzisiaj jako samorządy przygotowujemy transport pojazdów. Dziękuje, że na apel już odpowiedziały także Sosnowiec i Tychy. Przygotowujemy wspólny konwój, który niebawem wyruszy na Ukrainę" - zapowiedział Krupa.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował o jednym wysyłanym do Ukrainy mercedesie. "Razem z PKM-em Katowice i PKM-em Tychy, na granice przejedzie konwój autobusów miejskich. Tam polskich kierowców zastąpią ukraińscy" - zaznaczył Chęciński.

Już w piątek o decyzji ws. wysłania do Ukrainy siedmiu autobusów z zasobu tyskiego PKM informował na briefingu w Katowicach wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka. Będzie to sześć MAZ-ów (produkcji białoruskiej, z silnikami mercedesa) oraz jeden przegubowy solaris.

Rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kamila Rożnowska poinformowała, że ukraińskich transportowców wspomoże też należące bezpośrednio do Metropolii Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.

Ta spółka zdecydowała już, że wyśle co najmniej dwa solarisy. "Ale szczegóły jeszcze dogrywamy" - zaznaczyła Rożnowska.

Wszystkie autobusy z samorządowych spółek transportowych z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają zostać przekazane stronie ukraińskiej jako darowizny. Jadąc na wschód mają zostać załadowane pomocą humanitarną, głównie żywnością.

KOMENTARZE3

  • ... 2022-03-19 12:19:49
    Czym Polacy będą jeździć? Chore to wszystko, płaszcza się przed ukrainą a własnych obywateli mają gdzieś. Od początku tej celowo wywołanej przez globalistow pseudowojny mówię że ta pomoc Ukraińcom czkawkom Polsce wyjdzie. Pomagać trzeba ale w rozsądny sposób.
  • C12 2022-03-16 14:29:47
    Do Krzyś: Krzysiu, to wszystko są kwestie historii, a nasza historia nie jest czarno-biała, jak chcieliby ją postrzegać politycy. Autobusy to piękny gest PONAD sporami o historię, pomoc rzeczywista w rzeczywistym czasie próby. Na marginesie przydałoby się, żeby Polacy zwiedzający lwów i Wilno niec...o mniej ostentacyjnie wyrażali swoje przekonanie, że z powodu kilku polskich śladów na murach "są u siebie", bo to miejscowych irytuje. Bo nie są.  rozwiń
  • Krzyś 2022-03-16 13:23:34
    Przypomnę tylko, że mer Lwowa Andrij Sadowy od wielu lat sprzeciwia się odsłonięciu polskich lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Stoją one zasłonięte w drewnianych skrzyniach. Ten człowiek bierze udział we wszelkich manifestacjach ku czci Bandery i UPA. Natomiast sam rok 2022 we Lwowie ogłoszono Roki...em UPA.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!