Partnerzy portalu

Będzie dalsza pomoc publiczna dla ciepłownictwa

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowego rozporządzenia umożliwiającego dalszą pomoc publiczną inwestycji w sieci dystrybucyjne systemu ciepłowniczego i chłodniczego na lata 2021-2027 .

Wydanie rozporządzenia zapewni przedsiębiorstwom możliwość dalszego korzystania z pomocy publicznej ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

Na stronach Razowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano w poniedziałek projekt nowego rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w sieć dystrybucji "w obszarze efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" (FEnIKS).

Pieniądze z nowego programu FEnIKS dla ciepłownictwa

W OSR rozporządzenia wyjaśniono, że obecnie obowiązującym aktem prawnym w zakresie udzielania pomocy publicznej na pokrycie kosztów inwestycyjnych "w obszarze efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w ramach Programu FEnIKS" jest rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje "w obszarze energetyki w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027". Zaznaczono, że w związku ze zmianą unijnych rozporządzeń niezbędne jest dostosowanie przepisów krajowych w tym zakresie.

"Biorąc pod uwagę, że w okresie programowania 2021-2027 w programie FEnIKS szczególną uwagę skupia się na roli sieci dystrybucji w obszarze efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w polskiej transformacji energetycznej, alokacje budżetowe w okresie programowania 2021-2027 na rozwój tego obszaru wynoszą 1183 mln EUR (EFRR), w tym na sieci dystrybucji w ramach ww. systemu - 900 mln EUR" - poinformowano w OSR.

Taki system musi być koniecznie efektywny energetycznie

Dodano, że to wymaga wydania dla sieci dystrybucji w obszarze efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego osobnego rozporządzenia pomocowego w związku z obowiązującym w prawie ograniczeniem średniorocznej wielkości pomocy do poziomu 150 mln euro.

"W związku z tym, by umożliwić wydatkowanie środków na inwestycje w sieć dystrybucji w obszarze efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w ramach Programu FEnIKS, konieczne jest opracowanie nowego projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dedykowanego temu rodzajowi inwestycji, zgodnego ze znowelizowanymi unijnymi przepisami rozporządzenia, a nie zmiana dotychczasowego rozporządzenia" - podkreślono, dodając, że brak jest możliwości osiągnięcia celu projektu za pomocą innych środków.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!