Partnerzy portalu

Będzie poważny problem z pompami ciepła. Szykuje się powtórka z fotowoltaiki

Pojawiają się głosy, że jeśli pomp ciepła będzie zbyt szybko przybywać, to mogą być z nimi podobne problemy jak z fotowoltaiką. To znaczy, że będą przeciążać sieć przesyłową, co im samym może szkodzić. Przedstawiciele branży pomp ciepła uspokajają, że jest na to prosty sposób.
  • W Polsce instaluje się najwięcej powietrznych pomp ciepła, które działają tak, że im zimniej na zewnątrz, tym więcej prądu zużywają. Najwięcej zużywają go więc w mroźne dni.
  • - Zdarzały się już w Polsce przypadki, że w miejscach, gdzie połowa mieszkańców ulicy ma pompy ciepła, przy większym mrozie pobierały one tyle energii elektrycznej, że gwałtownie malało napięcie w sieci, nawet do 200 V i automatyka pomp wtedy „głupiała” - twierdzi Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
  • Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, przyznaje, że do takich sytuacji może dochodzić. Ale dodaje, że jest na to prosty sposób, stosowany od lat w zachodniej Europie: blokowanie pomp ciepła na 2-4 godziny w czasie największego zapotrzebowania na prąd.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE46

  • Kumasz? 2023-06-18 11:50:36
    Gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie o elektroenergetyce nie bredziłbyś takich głupot. Tu modernizacja nic nie da. OZE są niestabilne i bardzo drogie. Sam panel nie jest, ale działa a okresowo, że zmienną mocą. Stabilizację tej podstawowej wady jest bardzo kosztowna. Ta technologia nie jest dopracowana....  rozwiń
  • Kumasz? 2023-06-18 11:41:07
    Tyle że czajnik pracuje 5 min, a nie cała dobę.Energia to Moc x czas.
  • Realia 2023-06-18 11:36:52
    Fajny gadget pod dwoma warunkami. 1 zimy są łagodne, 2 Nie wyko ączą pradu. Inaczej to katastrofa finansowa i powolne zamarzanie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!