Partnerzy portalu

BGK dofinansuje budowę mieszkań komunalnych w Krakowie

Władze Krakowa zawarły w piątek (25 sierpnia) dwie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych oraz refundację kupionych już lokali tego typu. Pierwsza opiewa na 7,2 mln zł, a druga na 660 tys. zł.

• Pierwszy z dokumentów przewiduje, że miasto otrzyma wsparcie na pierwszy etap inwestycji mieszkaniowej, której wartość wynosi 20,8 mln zł.

• Druga z umów z BGK dotyczy refundacji części kosztów zakupu przez miasto sześciu mieszkań gminnych przy ul. Bułgarskiej.

• Gmina Miejska Kraków, aby zrealizować obowiązki wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych, powinna zapewnić blisko 1900 lokali socjalnych.

Jak podkreślił w piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, miasto na bieżąco zaspokaja "dosyć spore ilości" zapotrzebowania na mieszkania komunalne we wszystkich kategoriach, choć - jak przyznał - całych potrzeb w tym zakresie prawdopodobnie nigdy nie uda się zrealizować.

"Sytuacja jest tego typu, że te wszystkie potrzeby są zrzucane na samorządy do realizacji. Sądzę, że program Mieszkanie plus trochę nas odciąży" - ocenił Majchrowski.

Zgodnie z umowami z BGK parafowanymi w piątek krakowski samorząd otrzyma wsparcie w wysokości 7,2 mln zł na budowę budynków komunalnych w rejonie ulic Przyzby i Zalesie, a także 660 tys. zł, jako refundację kosztów zakupu sześciu mieszkań gminnych przy ul. Bułgarskiej. W ciągu najbliższych dni umowy zostaną podpisane przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pierwszy z dokumentów przewiduje, że miasto otrzyma wsparcie na pierwszy etap inwestycji mieszkaniowej, której wartość wynosi 20,8 mln zł. W jej ramach do jesieni 2019 r. powstanie pięć bloków ze 179 mieszkaniami.

Czytaj też: Wiadomo, kiedy pierwsze Mieszkanie Plus na gruntach Skarbu Państwa

Równocześnie przygotowywany będzie drugi etap inwestycji. Docelowo w rejonie ulic Przyzby i Zalesie powstanie osiedle dziesięciu 4-kondygnacyjnych domów mieszkalnych, w tym jeden z dwoma lokalami usługowymi: biblioteką publiczną i żłobkiem. Zaprojektowano w nich 357 mieszkań o powierzchni użytkowej od ok. 25 m kw. do ok. 65 m kw. 20 lokali będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na terenie kompleksu bloków zaprojektowano place zabaw i miejsca rekreacji. Pozostawiono też rezerwę terenu na dom kultury, który będzie realizowany w kolejnych latach.

Koszt projektu to prawie 44,2 mln zł. Wykonawcą zadania zostało konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA oraz Acciona Infrastruktura SA z Hiszpanii.

Druga z umów z BGK dotyczy refundacji części kosztów zakupu przez miasto sześciu mieszkań gminnych przy ul. Bułgarskiej. Lokale zostały nabyte w grudniu 2016 roku za prawie 1,9 mln zł. Refundacja z BGK to 660 tys. zł.

Czytaj też: Milionowe długi lokatorów. Gdzie najwięcej dłużników?

Jak przypomnieli przedstawiciele miasta, w zeszłym roku do użytku oddano prawie 50 mieszkań komunalnych na Małym Płazowie, z kolei w 2013 r. - 82 lokale przy ul. Łazy, a w 2008 r. - 50 mieszkań w Ruszczy i 290 przy ul. Magnolia. Miasto przygotowuje też kolejne inwestycje mieszkaniowe: oprócz kontynuacji projektu przy ulicy Przyzby i Zalesie bloki gminne powstaną też przy ul. Fredry. Przewidziano w nich ok. 50 lokali. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku ogłoszony ma być przetarg.

Według stanu na 21 sierpnia 2017 r. Gmina Miejska Kraków, aby zrealizować obowiązki wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych, powinna zapewnić 756 lokali socjalnych z tytułu orzeczonej eksmisji z zasobu prywatnego oraz 1119 lokali socjalnych z tytułu orzeczonej eksmisji z zasobu gminnego.

Na propozycję zawarcia umowy najmu gminnego lokalu mieszkalnego w związku z objęciem ostateczną listą mieszkaniową z tytułu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów oczekuje 278 rodzin. Dodatkowo 166 rodzin zostało wstępnie zakwalifikowanych do ubiegania się o pomoc mieszkaniową miasta z tytułu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów.

W latach 2003-2016 zasoby mieszkań komunalnych wzrosły przez zakup budynków i wyodrębnionych lokali mieszkalnych o 935 lokali, a w wyniku realizacji inwestycji gminnych - o 420 lokale.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!