Partnerzy portalu

Boimy się korzystać z hoteli i komunikacji miejskiej

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 20 października 2021 - 11:54
44 proc. badanych boi się korzystać z hoteli z powodu pandemii; 51 proc. jako bezpieczne ocenia udział w koncertach, imprezach sportowych, wizyty w kinie czy teatrze - wynika z raportu Deloitte. Prawie jedna piąta ankietowanych w ogóle nie korzysta z komunikacji miejskiej.
  • Badanie "Global State of the Consumer Tracker" zostało zapoczątkowane przez Deloitte, gdy społeczeństwo i gospodarka musiały mierzyć się z konsekwencjami wybuchu pandemii Covid-19.
  • Ponad półtora roku później "badanie pozostaje miernikiem nastrojów oraz sposobu funkcjonowania konsumentów na świecie i w Polsce w warunkach zmienionych przez koronawirusa, ale także w obliczu potencjalnych zagrożeń związanych z możliwą czwartą falą zakażeń".
  • Jak wynika z najnowszego badania, Polacy ciągle obawiają się o swoje bezpieczeństwo, choć skala lęku jest zróżnicowana. 

Jak przekazał w środę Deloitte, 23. edycja badania, przeprowadzona pod koniec września br. w 22 państwach, pokazuje, że z hoteli boi się obecnie korzystać 44 proc. badanych - jest to wskazanie niższe o 1 p.p. Wyjątkiem pozostaje uczestnictwo w wydarzeniach masowych, takich jak koncerty, imprezy sportowe, wizyty w kinach i teatrach, które jako bezpieczne określa 51 proc. ankietowanych i jest to wzrost z 45 proc. deklarowanych w czerwcu br.

Jak podało Deloitte, ankietowani we wrześniu na następny urlop najchętniej wybraliby destynację niezbyt odległą od domu (40 proc.) lub też taką, gdzie wyjazd można zaplanować w ostatniej chwili (39 proc.).

"W nadchodzących trzech miesiącach wyraźna większość ankietowanych przewiduje też konieczność odbycia podróży służbowej - tak deklaruje 56 proc. Polaków, a przeciwnego zdania jest 35 proc. W jednej piątej przypadków powodem wyjazdu jest konieczność bezpośredniego spotkania z klientem, a dla 18 proc. pytanych - uczestnictwo w konferencji, wystawie lub targach" - przekazano.

Czytaj też: Jest stanowisko Rady Medycznej: osoby pełnoletnie powinny przyjąć dawkę przypominającą szczepionki

Jak dodano, wśród osób, które nie przewidują delegacji, jedna czwarta jako powód podaje możliwość skorzystania z rozwiązań technicznych pozwalających na zdalny kontakt, bądź udział w jakimś wydarzeniu, a 20 proc. wskazuje na obowiązujące zawieszenie takich wyjazdów przez ich firmy.

Deloitte zbadał także decyzje badanych ws. zakupu samochodu. Jak podano, we wrześniowym badaniu o 4 p.p. (do 73 proc.) względem czerwca spadł odsetek ankietowanych posiadających bądź leasingujących samochód. Jednocześnie 7 proc. mówi, że codziennie korzysta z transportu zbiorowego. 17 proc. natomiast w ogóle nie jeździ komunikacją miejską i dokładnie taki sam odsetek wspomina, że w przyszłości zamierza częściej korzystać z samochodu, a 11 proc., że będzie to robić rzadziej.

Wśród ankietowanych w Polsce najpopularniejsze są samochody trzyletnie (15 proc.), a po 13 proc. porusza się pojazdami dwu-, cztero- i pięcioletnimi. Z kolei 8 proc. badanych mówi o autach dziesięcioletnich, a 6 proc. - o mających 15 lat lub więcej.

Z kolei wśród 22 proc. planujących nabycie samochodu, połowa bierze pod uwagę pojazd nowy, a co piąty - używany, ale prawie nowy, certyfikowany. 29 proc. wskazuje na pojazdy starsze.

Czytaj też: Rekord czwartej fali. Ponad 5,5 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 75 osób

"Generalnie ostatnie miesiące nie pomagają w podjęciu decyzji w sprawie kupna samochodu - prawie jedna trzecia pytanych nie ma zdania na ten temat, a 48 proc. w ogóle nie bierze takiego kroku pod uwagę" - zauważają eksperci Deloitte.

Daniel Martyniuk z Deloitte wskazuje, że w ostatnich miesiącach korzystanie ze środków masowej komunikacji "nie było zbyt popularne". "Z jednej strony to efekt częstej pracy z domu, z drugiej - obaw o przebywanie wśród innych ludzi. Wielu Polakom sytuacja ekonomiczna nie pozwala jednak na zakup własnego pojazdu. A ewentualne plany w tym zakresie mogą im jednak dodatkowo mocno pokrzyżować narastające problemy z łańcuchami dostaw i wydłużający się czas oczekiwania na realizację zamówień" - wyjaśnił.

Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!