Partnerzy portalu

Brakuje mieszkań dla najuboższych i dzieci z niepełnosprawnościami. Jest apel do samorządów

  • PAP
  • 6 maja 2021 - 12:08 | Aktualizacja: 6 maja 2021 - 15:05
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje w piśmie do wójtów, prezydentów i burmistrzów o przyspieszenie prac nad przystosowaniem mieszkań m.in. dla dzieci z niepełnosprawnościami. Zwrócił się także z pilną prośbą o usprawnienie procedur przydziału lokali dla najbardziej potrzebujących.
  • Celem znowelizowanych przepisów było celu zwiększenie poziomu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób najuboższych - w tym rodzin z dziećmi, w szczególności rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami.
  • Czas oczekiwania na przyznanie lokalu komunalnego lub socjalnego wynosił niekiedy nawet kilkanaście lat.
  • Rzecznik zwrócił uwagę, że nowy przepis ma zastosowanie dopiero po przyjęciu przez gminę nowej uchwały w sprawie lokali bądź zmianie dotychczas obowiązującej.

"Zwracam się z apelem o dołożenie wszelkich starań mających na celu pilne wdrożenie odpowiednich regulacji oraz usprawnienie procedur przydziału i modernizacji lokali dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, w szczególności rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami" - napisał w wystosowanym we wtorek liście RPD.

Pawlak podkreślił, że znowelizowane przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego weszły w życie 21 kwietnia 2019 r. i miały na celu zwiększenie poziomu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób najuboższych - w tym rodzin z dziećmi, w szczególności rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami.

"Dotychczasowa treść ustawy nie przewidywała dodatkowych wymogów uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Tym samym bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności i rzeczywiste potrzeby wynikające ze stanu zdrowia, osoby te mogły liczyć tylko na lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, spełniający przy tym normę powierzchniową. W praktyce osobom z niepełnosprawnościami proponowane były często lokale, w których nie mogły one realizować uzasadnionych potrzeb życiowych, w tym zwłaszcza zdrowotnych" - przekazał RPD.

Czekając na lokal z gminy

Przywołał wyniki kontroli NIK, opublikowane w sierpniu 2020 r., które wykazały, że liczba rodzin (w tym tych z dziećmi z niepełnosprawnościami) oczekujących na mieszkanie wzrastała, a czas oczekiwania na przyznanie lokalu komunalnego lub socjalnego wynosił niekiedy nawet kilkanaście lat.

Czytaj też: Kilkanaście lat czekania na mieszkanie komunalne. NIK wskazuje problemy

 

"Według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. 81 proc. zasobów kontrolowanych gmin stanowiły budynki wybudowane przed 1945 r., a brak remontów skutkował wzrostem liczby pustostanów niezdatnych do użytkowania" - zaznaczył Pawlak.

Rzecznik zwrócił uwagę, że nowy przepis ma zastosowanie dopiero po przyjęciu przez gminę nowej uchwały w sprawie lokali bądź zmianie dotychczas obowiązującej. "I choć stare uchwały zachowywały ważność przez dwa lata od znowelizowania ustawy, termin ten minął 21 kwietnia tego roku, nadal nie wszystkie uchwały dostosowane zostały do obowiązującego stanu prawnego" - podkreślono.

"Wydłużony termin wejścia w życie przepisów dotyczących lokali przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami podyktowany był koniecznością dokonania przez gminy inwentaryzacji standardu technicznego posiadanych lokali pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, przystosowania ich do potrzeb tej grupy najemców oraz koniecznością przeprowadzenia w nich prac modernizacyjnych, np. w zakresie dostosowania dla osób z ograniczeniami ruchowymi" - zaznacza Rzecznik.

Stan techniczny lokali pozostawia wiele do życzenia

W piśmie do samorządowców Mikołaj Pawlak poinformował, że do jego biura wciąż jednak wpływają zgłoszenia od rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, które są w trudnej sytuacji mieszkaniowej związanej z długim czasem oczekiwania na lokal czy jego stanem technicznym.

"W zgłoszeniach rodzice dzieci z niepełnosprawnościami wskazują, że zamieszkują w lokalach z zasobów gminnych usytuowanych np. na trzecim piętrze bez windy, w sytuacji gdy dziecko nie może samodzielnie się poruszać. Podnoszą również problem stanu lokali, braku bezpośredniego dostępu do łazienki oraz brak możliwości zrealizowania zaleceń zamieszczonych w orzeczeniach o zamieszkiwaniu dziecka w oddzielnym pokoju" - napisał.

Czytaj też: Komunalne mieszkania - zadłużone, zaniedbane i źle zarządzane. To wina i rządu, i samorządów

Jak podsumowuje RPD, "polityka państwa powinna być nakierowana na otaczanie szczególną troską dzieci z niepełnosprawnościami, w tym - zapewnienie normalnego życia w warunkach gwarantujących im godność, umożliwiających im osiągnięcie niezależności oraz ułatwiających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym; dalszy wpływ spraw związany z trudnymi warunkami mieszkaniowymi rodzin dzieci z niepełnosprawnością jest szczególnie niepokojący w świetle podjętych działań prawodawczych oraz ubiegającego okresu przejściowego". "Ponadto odpowiednie warunki mieszkaniowe są niezwykle ważne szczególne w obecnym stanie epidemii, gdzie w znacznej większości ograniczona została możliwość bezpiecznego przebywania poza miejscem zamieszkania" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!