PARTNER PORTALU

Było składowisko odpadów, będzie elektrownia słoneczna

  • pt    15 czerwca 2022 - 17:53
Było składowisko odpadów, będzie elektrownia słoneczna
W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna została uruchomiona w gminie Ustronie Morskie (fot. Pixabay)

Po zamknięciu wysypiska odpadów nie można na jego terenie stawiać obiektów budowlanych przez 50 lat. Instalacja fotowoltaiczna jednak nie jest budowlą, więc jest dobrym rozwiązaniem na taki teren – wykorzystuje miejsce, na którym nic innego nie może powstać. Katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chce zbudować słoneczną elektrownię na terenie zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów.
  • Planowana moc elektrowni to 1 MW – o tyle energii mniej zakład będzie pobierał od dostawców zewnętrznych.
  • W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna została uruchomiona w gminie Ustronie Morskie.
  • Planowane jest wykorzystanie całej powierzchni „hałdy”, czyli 17 500 metrów kwadratowych, na montaż paneli i infrastrukturę towarzyszącą.

Energią elektryczną pochodzącą ze słońca będzie zasilany jeden z zakładów katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Spółka ogłosiła przetarg na budowę elektrowni słonecznej. Ma się ona znaleźć na terenie zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów.

- W Katowicach realizujemy szereg działań na rzecz ekologii, od skupionych wokół walki o czyste powietrze, przez działania związane z adaptacją do zmian klimatu po edukację w tym zakresie. Kolejnym będzie pierwsza miejska farma fotowoltaiczna. Do tej pory na miejskich budynkach montowaliśmy zdecydowanie mniejsze instalacje. Oprócz troski o ekologię, mamy tutaj też walor ekonomiczny. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas nie mógł być wykorzystany - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Czytaj: W wielkopolskim Enea otworzyła pierwszą farmę fotowoltaiczną 

Energia elektryczna produkowana w elektrowni będzie wykorzystywana na potrzeby własne przez leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów i zapewni część potrzebnego mu do działania prądu. Planowana moc elektrowni to 1 MW – o tyle energii mniej zakład będzie pobierał od dostawców zewnętrznych. Zostanie ona zainstalowana na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych. Inwestycja będzie zlokalizowana w Katowicach przy ul. Żwirowej.

Fragment zrekultywowanej hałdy, na której powstanie elektrownia słoneczna (fot. Katowicka Agencja Wydawnicza) Fragment zrekultywowanej hałdy, na której powstanie elektrownia słoneczna (fot. Katowicka Agencja Wydawnicza)

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w ramach przetargu, będzie miał za zadanie montaż 2160 sztuk paneli fotowoltaicznych. Planowane jest wykorzystanie całej powierzchni „hałdy”, czyli 17 500 metrów kwadratowych na montaż paneli i infrastrukturę towarzyszącą. Konstrukcja ma zostać posadowiona na bloczkach betonowych.

W ramach inwestycji mają również zostać zamontowane inwertery o mocy maksymalnej 90 kW. Te urządzenia przekształcają prąd stały, który wyprodukują panele, na prąd zmienny, który płynie w sieci i zasila wszystkie urządzenia elektryczne. Dodatkowo wykonawca będzie musiał posadowić prefabrykowaną wieżę transformatorową nN/SN, zamontować wewnętrzną instalację elektryczną, a także ogrodzenie wraz z bramą.

Na składowisku są trzy kwatery. Pierwsza została już zrekultywowana pod montaż paneli, a druga jest w trakcie przygotowywania pod budowę farmy. Na trzeciej jeszcze przez 10 lat będą gromadzone odpady, a w przyszłości i tam powstanie kolejna farma fotowoltaiczna.

Wykonawców poznamy po otwarciu ofert przetargowych w pierwszej połowie lipca 2022 roku. Wykonana jest już dokumentacja projektowa, a dodatkowo dla inwestycji została już wydana decyzja  warunkach zabudowy. Wybrany wykonawca będzie miał 6 miesięcy na realizację zadania.

Fotowoltaika dobra na nieużytki

Po zamknięciu wysypiska nie można na jego terenie stawiać obiektów budowlanych przez 50 lat. Instalacja fotowoltaiczna jednak nie jest budowlą, więc jest dobrym rozwiązaniem na taki teren – zajmuje miejsce, na którym nic innego nie może powstać. Pierwsze tego typu projekty powstały m.in. w USA czy w Niemczech. W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna została uruchomiona w gminie Ustronie Morskie. Podobny projekt powstał w Krośnie na zrekultywowanym terenie dawnego składowiska odpadów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

  • Czesław, 2022-06-16 07:09:35

    A energia jeszcze droższa.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!