Ceny prądu dobiją budżety miast w 2022 r. Ratunkiem rekompensaty i OZE

Bydgoscy radni apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zdecydowane decyzje w celu obniżenia konsekwencji finansowych kolejnych podwyżek cen prądu dla mieszkańców, przedsiębiorców i budżetu miasta (fot. wikipedia/cc/by/3.0)
Samorządy na energię elektryczną wydają dziesiątki milionów złotych rocznie. Prąd jest potrzebny do oświetlenia nocą, po to, by tramwaje woziły pasażerów, a urzędy i ich systemy teleinformatyczne działały. Dlatego dla miast i gmin tak duże znaczenie ma cena energii elektrycznej, a jej gwałtowny wzrost oznacza, że koszty świadczenia usług dla mieszkańców także rosną.
- Jeżeli do rosnących ce prądu dodamy spadek dochodów własnych miast m.in. z podatku PIT, to mamy realne zagrożenie pogorszenia się jakości usług świadczonych przez samorządy mieszkańcom, przestrzega Unia Metropolii Polskich.
- 60-procentową podwyżkę cen energii dla samorządu odnotowała Warszawa, w Bydgoszczy wyniesie ona 81 procent.
- Miasta intensyfikują działania zmierzające do ograniczenia zużycia prądu, oraz pozyskania zielonej energii ze źródeł odnawialnych. Tak jest m.in. we Wrocławiu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
Sarmata
2021-11-18 16:32:12
Jak się wybrało globalnego gangstera na szefa Nie-rządu, to mata co chceta!!! Przecież ten handel Co2 od początku zajeżdża czosnkiem! W kraju, gdzie zlikwidowano przemysł ciężki, koksownie, kopalnie, celulozownie, zostały tylko autka! A tych lobby autkowe nie pozwoli ruszyć!