Partnerzy portalu

Ceny prądu w Gliwicach wyższe o 60 proc. Miasto czeka na spełnienie obietnic ustawodawcy

Pomimo uspokajających zapewnień rządu, a także uchwalonej przezeń ustawy mającej zaniżać stawki za dostawę energii elektrycznej w 2019 roku, cena prądu dla gliwickiego samorządu jest wyższa o 60 proc.

Ustawodawca nie przyjął dotychczas ostatecznej wersji rozporządzenia wykonawczego, na mocy którego blokada podwyżki w tym roku stałaby się rzeczywista.

- Opłata za energię elektryczną w I kwartale 2019 roku jest wyższa niż w I kwartale 2018 r. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego prowadzonego w ramach Grupy Zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w dniu 30 listopada 2018 r. zawarte zostały umowy z Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. Ceny energii w stosunku do poprzedniego roku wzrosły o ok. 60 proc. – informuje rzecznik prezydenta miasta, Marek Jarzębowski.

Czytaj także: Ceny prądu w 2019 r. Urzędnicy chcą wytycznych od ministra co z wcześniej zawartymi umowami

- Na chwilę obecną sprzedawca energii elektrycznej obniżył ceny w wystawianych na rzecz Miasta Gliwice fakturach za zużycie prądu jedynie o 15 zł za MWh, czyli o wartość, o jaką obniżono podatek akcyzowy – mówi Jarzębowski.

Jak dowiadujemy się z magistratu, ceny nadal nie wróciły do poziomu sprzed czerwca 2018 r.

– Otrzymaliśmy jednak pisemne zapewnienie od sprzedawcy energii, że zostaną one obniżone do określonego ustawą poziomu, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie stosownego rozporządzenia wykonawczego. Oczekujemy zatem na wydanie tego rozporządzenia i realizację przez sprzedawcę energii zapowiedzianych obniżek cen energii ze skutkiem od 1 stycznia br. poprzez podpisanie stosownych aneksów do umów, zapewniających nam wysokość cen energii na poziomie zeszłorocznym – precyzuje rzecznik.

14 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne i międzyresortowe rozporządzenia do "ustawy ws. cen prądu”. Trwały 4 dni. Zawarte tam zapisy spotkały się z krytyką różnych środowisk, w tym ministerstwa przedsiębiorczości i technologii. Ostatecznej treści aktu wykonawczego jeszcze nie ogłoszono.

Pomimo wartej 15 mln zł inwestycji miasta Sosnowiec w wymianę lamp oświetlenia ulicznego i redukcji zużycia energii, rachunki, które płaci gmina są wyższe. Prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński dokonał zestawienia opłat za prąd porównując dwa analogiczne okresy 1 stycznia – 15 lutego 2018 i 1 stycznia – 15 lutego 2019 roku, kiedy w tym drugim okresie zużycie energii spadło o blisko 24 proc. Mimo tego rachunek wzrósł z 564 tysięcy złotych do 658 tys. zł (prawie 17 proc). 

KOMENTARZE2

  • opsad 2019-04-11 15:48:48
    TVP INFO nie oglądają, powiedzieli że ceny prądu nie rosną to nie rosną !
  • Jan J. Biedak, CEO 2019-04-11 15:28:08
    Ceny prądu rosną - trzeba wytwarzać prąd samemu! Zapraszam włądze miasta do Rozmowy nt. Instalacji z Technologią D4. Instalacja TD4 to wysoce ekologicze i ekonomiczne przekształcanie zmieszanego energetycznego surowca odpadowego (komunalnego i przemysłowego) w Gaz Syntetyczny (SynGaz). Wszyscy wi...emy jak z SynGazu wytworzyć energię elketryczną, ciepło, chłód... Rozwiążemy "problem" rosnących cen za energię i za utylizacje odpadów w tym samym Projekcie TD4. Zapraszam do rozmowy samorządowców i przedsiębiorców: jbiedak@plusdg.com  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!