Ceny wody i ścieków. Kto płaci najwięcej w Polsce?

Najmniej za wodę i ścieki płaci się na Lubelszczyźnie (fot. pixabay/skitterphoto)
W marcu 2021 roku zaczyna się kolejny, trzyletni okres taryfowy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne rozpoczynają składanie wniosków z propozycjami wysokości opłat do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Drugi raz od czasu, gdy w 2018 roku zmieniło się prawo i taryf nie zatwierdzają już rady gmin, lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dziś kształtują się te ceny? Kto płaci najwięcej, a kto najmniej za wodę i ścieki?
- W 2021 roku zostanie złożonych około dwa tysiące wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Ok. 500 złożyło je w 2020 roku m.in. w związku ze wzrostem cen energii.
- Najniższe ceny za wodę i ścieki są w województwie lubelskim, a dużych miast w Białymstoku. Najwięcej średnio płacą mieszkańcy województwa dolnośląskiego, a także śląskich miast.
- Dostawa wody z odbiorem ścieków to najdroższa usługa komunalna dla rodzin w Polsce. Te wydatki stanowią średnio 43,21 proc. rocznych wydatków na usługi komunalne.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2