Partnerzy portalu

Chodniki, bramy, ulice i dachy - kto ma obowiązek odśnieżania

Chodnik, brama, dojście do mieszkania, a nawet ścieżka na prywatnej działce sklepu mają być uprzątnięte ze śniegu, a przede wszystkim bezpieczne. - Za zaniedbania grożą nie tylko kary np. od straży miejskiej, ale w razie np. złamania nogi przez przechodnia kosztowny proces - podkreśla.
  • Obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
  • Za samą ulicę odpowiada zarządca drogi, a więc gmina, powiat itd. - zależnie jaki ma ona status. Zagrożenie na chodniku nieraz pochodzi z dachu. Obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego jest więc zrzucanie zwłaszcza zwisającego z dachu czy gzymsów śniegu czy sopli.
  • Nie jest wyraźnie uregulowany obowiązek gminy do odśnieżania ścieżek spacerowych po terenach zielonych, deptakach, i w razie skręcenia nogi na takim publicznie dostępnym, ale śliskim terenie, winy będziemy musieli szukać u siebie.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • obarczony 2022-12-13 16:17:34
    Wszyscy właściciele płacą jednakowo podatki od nieruchomości ale nie wszyscy muszą solidarnie odśnieżać chodniki - gdzie tu solidarne obciążenie obowiązkami - relikt po komunie (właściciel to wróg klasowy)?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!