Co czwarta wieś jest wykluczona komunikacyjnie. W setkach gmin jest coraz gorzej

Przystanek autobusowy, na którym zatrzymują się autobusy, to dla każdej wsi rzecz nie do przecenienia. Fot. Jacek Krzemiński
Aż 25,8 proc. polskich wsi nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego lub kolejowego z miejscowością gminną. W niemal 500 gminach takich wsi przybyło. W 357 - średni czas dojazdu do miasta wojewódzkiego jest dłuższy niż dwie godziny.
- To dane z ostatniej, czwartej edycji projektu badawczego pod nazwą „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich”, prowadzonego przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN).
- Według raportu podsumowującego tę edycję wykluczenie komunikacyjne gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w skali całego kraju zmniejsza się, ale wciąż jest olbrzymie. Na dodatek są setki gmin, gdzie sytuacja pod tym względem nadal pogarsza się.
- Pogarsza się w dwóch wymiarach: rosnącej liczby wsi wykluczonych komunikacyjnie lub zwiększającego się średniego czasu dojazdu do miasta wojewódzkiego. Jest ponad 200 gmin, gdzie w ostatnich latach ten czas się wydłużył.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.