PARTNER PORTALU

Coraz więcej mieszkań dla średniozamożnych. 1 lipca ruszy kolejna edycja ważnego programu

  • AW    26 kwietnia 2021 - 08:26
Coraz więcej mieszkań dla średniozamożnych. 1 lipca ruszy kolejna edycja ważnego programu
Jeśli wszystkie marcowe wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, może powstać prawie 4300 lokali mieszkalnych (fot. shutterstock)

Prawie wszystkie wnioski złożone w wiosennym naborze programu budownictwa społecznego pochodziły od towarzystw budownictwa społecznego. Kolejny nabór rozpocznie się już 1 lipca, a po pieniądze mogą sięgać także spółki gminne, społeczne inicjatywy mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to coraz więcej mieszkań dla średniozamożnych. - Inwestorzy coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania mówi Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.
  • Niedawno zakończył się rekordowy, pod względem wnioskowanej kwoty wiosenny nabór w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Łączny koszt planowanych przedsięwzięć, które wnioskodawcy chcą sfinansować przy udziale kredytów SBC wynosi blisko 1,3 mld zł.
  • O kredyt na budowanie mieszkań dla średniozamożnych mogą ubiegać się TBS-y, spółki komunalne, SIM-y oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Te pierwsze zdominowały tegoroczna wiosenna edycje programu – na 44 złożone wnioski aż 42 pochodziło od TBS-ów.
  • Kolejny nabór potrwa od 1 lipca do 30 września, na takich samych zasadach jak w marcu. Dotychczas, przy udziale kredytów BGK finansujących budownictwo społeczne powstało ponad 110 tys. mieszkań czynszowych i spółdzielczych.

W programie SBC Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów inwestorom. Finansują one budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym.

- Inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani preferencyjnymi kredytami na budownictwo społeczne. W sektorze społecznego budownictwa czynszowego tkwi ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Wielu Polaków nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na rynkowych warunkach. Mieszkania sfinansowane w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego to dla nich szansa na zamieszkanie w nowoczesnych, wykończonych „pod klucz" lokalach z przystępnym czynszem - mówi Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.

Kredyt SBC może sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR.

Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa.

Pieniądze można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną. Z programu mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne.

Czytaj też: Społeczny pakiet mieszkaniowy: możliwości, korzyści, wątpliwości

Wiosenny nabór z rekordową kwotą

Wnioski o preferencyjne kredyty w programie SBC można składać dwa razy w roku – w edycji wiosennej i jesiennej. Przypomnijmy, w tegorocznym wiosennym naborze, który trwał od 1 do 30 marca, kwota na jaką w sumie opiewały wnioski była rekordowa.

- W marcowym naborze przyjęliśmy wnioski na łączną kwotę prawie 700 mln zł. Dla porównania, kwota wniosków złożonych w całym zeszłym roku była o ponad 20 proc. niższa. Realizując rządowy program wspierania społecznego budownictwa czynszowego, przyczyniamy się do lepszego dostępu Polaków do mieszkań. Cieszymy się, że inwestorzy coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania - komentuje Stachera.

Jeśli wszystkie marcowe wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, może powstać prawie 4300 lokali mieszkalnych. Łączny koszt planowanych przedsięwzięć, które wnioskodawcy chcą sfinansować przy udziale kredytów SBC wynosi 1 277 245 471,90 zł.

Jak podaje BGK, wnioski o kredyty na największą łączną kwotę wpłynęły z województwa pomorskiego, kolejne jest województwo śląskie, a na trzeciej pozycji wielkopolskie.

- Pomimo wysokiego popytu na finansowanie, pieniędzy w programie nie brakuje, więc inwestorzy nie muszą obawiać się odrzucenia wniosku przez BGK z powodu braku dostępnych środków - zapewnia Dariusz Stachera.

Kolejna edycja potrwa od 1 lipca do 30 września i odbędzie się na tych samych zasadach co wiosenna. Wnioski należy składać bezpośrednio do BGK.

TBS-y i miasta korzystają. Powstają kolejne mieszkania

Najbardziej aktywne w wiosennym naborze w programie SBC były towarzystwa budownictwa społecznego. Na 44 złożone wnioski, aż 42 pochodziły od TBS-ów (dwa pozostałe wnioski należały do spółdzielni mieszkaniowych).

To w dużej mierze zasługa przyjętej w ubiegłym roku tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego (Ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa).

Czytaj też: Oto rozwiązania pakietu mieszkaniowego

Dotychczas, przy udziale kredytów BGK finansujących budownictwo społeczne powstało ponad 110 tys. mieszkań czynszowych i spółdzielczych.

Przykładem miasta, które sukcesywnie rozwija takie budownictwo jest Zabrze. W styczniu odpisano umowę na budowę przy ul. Żywieckiej w Kończycach trzech kolejnych budynków o łącznej powierzchni 2,2 tys. m kw. z 36 mieszkaniami. Inwestycja jest warta ponad 12,3 mln zł. Rozbudowa osiedla prowadzona jest przy udziale miasta, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz samorządowej spółki Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Budownictwo w formule TBS cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego we współpracy z władzami Zabrza konsekwentnie rozwijamy osiedle przy ul. Żywieckiej. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować plac zabaw i utworzyć dodatkową infrastrukturę rekreacyjną - zapowiedział prezes spółki MTBS Franciszek Paśmionka.

Nowe mieszkania powstaną też m.in. w Jaworze.

- Plusem tego typu inwestycji jest niski czynsz, który jest dużo niższy niż na wolnym rynku najmu. To dobra oferta dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać kredytu lub szukają mieszkania na wynajem - mówił w grudniu Władysław Niemas, prezes TBS -u w kamiennej Górze, spółki która buduje mieszkania w niedalekim Jaworze.

Całkowity koszt inwestycji w Jaworze ma wynieść około 18 mln zł z czego miasto pokryje około 30 proc. Po zakończonej inwestycji prawie w całości koszty, które poniesie gmina, zostaną zwrócone ze środków Funduszu Dopłat.

Co ważne bowiem przy tego typu inwestycjach gmina może łączyć finansowanie inwestora preferencyjnym kredytem SBC z bezzwrotnym grantem z Funduszu Dopłat na mieszkania na wynajem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!