Partnerzy portalu

Coraz więcej zielonej energii w ostrowskich gniazdkach

  • AKC
  • 26 listopada 2020 - 22:00
Ostrowska zielona energia dotarła do pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego.
  • Zainicjowany w 2018 r. projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego (ORE) jest odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii.
  • Chcemy dać mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
  • Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej.

W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono przedsiębiorstwa ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. W ostatnich tygodniach zieloną energię doprowadzono do pierwszych mieszkań w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkań, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.

Czytaj też: Opole: Miasto zgasi lampy w proteście przeciwko polityce rządu

Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20 proc.

- Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji - zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Czytaj też: Zużycie prądu wyższe niż przed rokiem

W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”.

Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10. najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w konkursie Top Inwestycje Komunalne Portalu Samorządowego.

KOMENTARZE1

  • ... 2020-11-27 09:13:33
    OREty - co byśmy zrobili bez tych niemieckich liczników!?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!