Coraz więcej zielonej energii w ostrowskich gniazdkach

- Zainicjowany w 2018 r. projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego (ORE) jest odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii.
- Chcemy dać mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
- Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej.
W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono przedsiębiorstwa ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. W ostatnich tygodniach zieloną energię doprowadzono do pierwszych mieszkań w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.
W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkań, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.
Czytaj też: Opole: Miasto zgasi lampy w proteście przeciwko polityce rządu
Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20 proc.
- Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji - zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.
Czytaj też: Zużycie prądu wyższe niż przed rokiem
W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”.
Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10. najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w konkursie Top Inwestycje Komunalne Portalu Samorządowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.