Partnerzy portalu

Częstochowa zapłaci ponad 12 mln zł więcej za prąd i gaz

W 2022 r. Częstochowa zapłaci za prąd i gaz ponad 12 mln zł więcej niż w kończącym się roku 2021. We wspólnych dla miejskich jednostek zamówieniach jednostkowa cena energii elektrycznej wzrośnie o 54 proc, a gazu o 172 proc. - wynika z informacji Urzędu Miasta.
  • Częstochowa kupuje energię od PGE Obrót po cenie jednostkowej 0,273 zł/kWh. Oznacza to wzrost ceny prądu od przyszłego roku o 54 proc. Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost zużycia energii, miasto zapłaci w 2022 r. za prąd blisko 22,9 mln zł wobec 14,1 mln zł w roku 2021 r.
  • Jeszcze bardziej - rok do roku o 172 proc. - wzrośnie cena gazu, którego sprzedawcą dla urzędu oraz 87 miejskich jednostek organizacyjnych i spółek będzie firma PGNiG Obrót Detaliczny.
  • Od początku przyszłego roku w rozliczeniach stosowana będzie cena jednostkowa bez akcyzy netto 20,447 gr/kWh, jednakowa dla wszystkich grup taryfowych.

"Wzrost kosztów energii czy gazu, przy równoczesnym ograniczaniu dochodów z PIT i zwiększających się obciążeniach związanych m.in. z oświatą, stawia samorząd w sytuacji coraz bardziej drastycznych oszczędności budżetowych. To sukcesywne zmniejszanie możliwości miasta w sferze wydatków bieżących, co niestety nie może pozostać bez wpływu na jakość i zakres usług publicznych świadczonych na rzecz mieszkańców i możliwość zaspokajania ich istotnych potrzeb" - poinformowali częstochowscy samorządowcy.

W wyniku przetargu na dostawę energii elektrycznej dla czterech wydziałów Urzędu Miasta Częstochowy oraz 136 miejskich jednostek organizacyjnych, jako sprzedawcę prądu w przyszłym roku wybrano firmę Enea, która sprzeda miastu prąd w cenie jednostkowej (z akcyzą) 0,421 zł/kWh netto - jednakowej dla wszystkich grup taryfowych i stref czasowych. W 2021 r. Częstochowa kupuje energię od PGE Obrót po cenie jednostkowej 0,273 zł/kWh.

Oznacza to wzrost ceny prądu od przyszłego roku o 54 proc. Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost zużycia energii, miasto zapłaci w 2022 r. za prąd blisko 22,9 mln zł (bez kosztów dystrybucji) wobec 14,1 mln zł w roku 2021 r.

Jeszcze bardziej - rok do roku o 172 proc. - wzrośnie cena gazu, którego sprzedawcą dla Urzędu Miasta Częstochowy oraz 87 miejskich jednostek organizacyjnych i spółek będzie firma PGNiG Obrót Detaliczny. Od początku przyszłego roku w rozliczeniach stosowana będzie cena jednostkowa bez akcyzy netto 20,447 gr/kWh, jednakowa dla wszystkich grup taryfowych. W roku 2021 cena jednostkowa gazu wynosi 7,511 gr/kWh. Urzędnicy szacują, że w przyszłym roku miasto zapłaci za gaz (wraz z dostawą) ponad 7 mln zł, wobec 2,8-3,7 mln zł rocznie w minionych latach.

"Szybujące w górę ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego wskazują na poważne zachwianie równowagi pomiędzy interesem przedsiębiorstw energetycznych a interesem odbiorców paliw i energii" - skomentowała w czwartek Inżynier Miejska w Częstochowie Bożena Herbuś.

"Zaistniała sytuacja wymaga od administracji rządowej większego zaangażowania, również w obszarze egzekwowania ustawy Prawo energetyczne. Jest to konieczne, aby ograniczyć negatywny wpływ rozregulowanego rynku paliw i energii na jakość życia Polek i Polaków. I niewiele dadzą specustawy wspomagające osoby i rodziny najuboższe, bo przy tak postępującym wzroście cen energii elektrycznej i gazu ziemnego możemy się spodziewać wręcz lawinowego powiększania się liczby osób dotkniętych ubóstwem energetycznym" - dodała przedstawicielka częstochowskiego samorządu.

Jej zdaniem rosnące ceny prądu i gazu negatywnie przełożą się także na podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, które starają się zapewnić zrównoważony rozwój społecznościom lokalnym.

"Sytuacja na rynku paliw i energii oraz brak reakcji administracji rządowej, która zmierzałaby do równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców paliw i energii, wskazują, że jako państwo nie jesteśmy przygotowani do transformacji energetycznej, nie mówiąc już zupełnie o sprawiedliwej transformacji regionów, które mają podlegać temu procesowi" - uważa Inżynier Miejska w Częstochowie.

KOMENTARZE2

  • Każdywojtektotępak 2021-10-29 07:06:15
    Nie wiem czy wiesz ale te 136 jednostek to pewnie też są np. szkoły. Nadal chcesz zlikwidować połowę jednostek? Żebyś się tylko nie zapluł w tym zacietrzewieniu. Najlepiej sam się zlikwiduj tępaku.
  • Wojtek 2021-10-29 00:24:02
    Śmiechu warte. To jest zwykłe rolowanie tej samej kasy przez kilka podmiotów tego samego właściciela. Gmina państwową kupuje państwową energię od spółki państwowej i płacze ze tak drogo. Rozwiązanie jest proste. Aby mniej płacić należy zlikwidować ile się tylko da odbiorców tej energi. Napisaliście ...ze jest tego aż 136 jednostek plus Urząd Miasta. Zlikwidujcie chociaż połowę. Nie da się? Da, tylko wy nie chcecie, bo to w większości jak nie wszystkie miejsca gdzie pracują urzędnicze klany rodzinne i kolesiowe. Teraz wszystko jest jasne. Co ma powiedzieć przedsiębiorca, który za ten sam prąd, z tej samej spółki kupuje go po ponad 600 zł? Widzicie różnicę? To nie marudzić tutaj i zabierać się do likwidacji koryta. I to już!!! Komuchy i socjaliści.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!