Partnerzy portalu

Cztery banki zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego od 3 lipca

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 7 czerwca 2023 - 08:35
Cztery banki zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego od 3 lipca - poinformowała Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodała, że w poniedziałek BGK zakończył uzgodnienia z bankami dotyczące umowy ws. obsługi produktu.
  • Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa, czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie w sobotę, 1 lipca.
  • Kredyty będą udzielane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK.
  • Jak przekazała Katarzyna Fortuna z BGK, w poniedziałek zakończono uzgodnienia z bankami nad kształtem umowy współpracy dotyczącej obsługi "bezpiecznego kredytu 2 proc.".

BGK prowadził uzgodnienia od marca z większością banków kredytujących we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Cztery banki zadeklarowały gotowość obsługi produktu od poniedziałku 3 lipca br.

Jak zastrzegła Katarzyna Fortuna z BGK, podstawą prawną do zawierania przez BGK umów z bankami kredytującymi jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. "Czekamy na jej podpis przez prezydenta RP" - dodała.

BGK będzie na bieżąco zamieszczać informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi

Po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw na stronie BGK zostanie utworzona zakładka programu. Tam BGK będzie na bieżąco zamieszczać informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi.

Zgodnie z ustawą, do 30 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego ma opracować system informatyczny, w którym banki będą raportować dopłaty do rat udzielonych "kredytów 2 proc.".

"Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą" - poinformowała Katarzyna Fortuna.

Przypomniała, że - zgodnie z zapisami ustawy - w przypadku "kredytów 2 proc." udzielonych w III i IV kwartale tego roku BGK przekaże bankom środki na dopłaty do rat od stycznia 2024 r.

Banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu "bezpiecznego kredytu 2 proc."

Równolegle do uzgodnień ws. "bezpiecznego kredytu 2 proc." BGK prowadził, we współpracy z ZBP i MRiT, rozmowy z bankami w sprawie wprowadzenia kont mieszkaniowych. Jak podkreśliła Fortuna, obecnie banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu "bezpiecznego kredytu 2 proc.", w dalszej kolejności będą wdrażały konto mieszkaniowe.

Powiedziała, że część banków zadeklarowała już przystąpienie do wdrożenia do swojej oferty kont mieszkaniowych - w różnych terminach.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych

Zgodnie z ustawą, "bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane do 31 grudnia 2027 r.

Ustawa wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Źródłem finansowania zarówno dopłat do rat, jak i premii mieszkaniowych będzie budżet państwa, poprzez Rządowy Fundusz Mieszkaniowy (RFM) utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!