Partnerzy portalu

Darmowa komunikacja miejska dla wszystkich. Tczew ma plan

Prezydent Tczewa zapowiedział wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej od września. To efekt rocznych przemyśleń i badań, sprawdzania tego co jest w innych miastach - mówił prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Chcę Wam zaproponować, żeby od 1 września wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich. To jest efekt rocznych przemyśleń, badań, sprawdzania tego co jest w innych miastach - powiedział prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.
  • Musimy szukać oszczędności. Skoro komunikacja jest bezpłatna, to w autobusie nie będzie już kasownika. Na dworcu nie będzie automatu do sprzedaży biletów, nie będzie punktów ładowania karty miejskiej. Nie będzie całej otoczki technicznej związanej z biletem papierowym - wyjaśnił.
  • Wśród zalet wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską wymienił też m.in. wygodę mieszkańców, brak konieczności przeprowadzania kontroli biletów, a także wzrost konkurencyjności dla firm planujących obsługę komunikacji miejskiej w Tczewie.

Tczew od 1 września planuje wprowadzić bezpłatną komunikację miejską

Informację o planowanym wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej w Tczewie prezydent Mirosław Pobłocki przekazał radnym podczas sesji Rady Miasta.

"Ponieważ obecny kontrakt z przewoźnikiem kończy się z końcem sierpnia, chcę Wam zaproponować żeby od 1 września wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich. To jest efekt rocznych przemyśleń, badań, sprawdzania tego co jest w innych miastach" - mówił prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

Wskazał, że głosowanie uchwała w tej sprawie mogłaby być podjęta w lutym lub na początku marca na nadzwyczajnej sesji.

 

Prezydent wymienił zalety wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską

"Bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich (…). To wynika z bardzo prostej analizy. Musimy szukać oszczędności. Skoro komunikacja jest bezpłatna, to w autobusie nie będzie już kasownika. Na dworcu nie będzie automatu do sprzedaży biletów, nie będzie punktów ładowania karty miejskiej w kioskach. Nie będzie całej otoczki technicznej związanej z biletem papierowym" - powiedział.

 

Wśród zalet wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską Pobłocki wymienił też m.in. wygodę mieszkańców, brak konieczności przeprowadzania kontroli biletów, a także wzrost konkurencyjności dla firm planujących obsługę komunikacji miejskiej w Tczewie.

"Do tej pory było tak, że skoro mieliśmy system sprzedaży biletów, pewien system elektroniczny, każda nowa firma, która chciała wejść na teren Tczewa musiała ten system mieć. To, że do tej pory korzystała z innego, w innym mieście, nie ma znaczenia. W Tczewie obowiązywał konkretny system. W tym momencie każda firma może się zgłosić do przetargu" - wyjaśniał.

Istotnym aspektem branym pod uwagę było uczestnictwo miasta w systemie Fala

Prezydent Tczewa, podkreślił, że innym istotnym aspektem branym pod uwagę było uczestnictwo miasta w systemie Fala (system, który ma ujednolicić ceny za bilety komunikacji miejskiej na Pomorzu i wprowadzić nowoczesną formę płacenia za przejazdy - wyj. red.).

"Koszty tego systemu rosną lawinowo. W tym roku mamy przewidzianą w budżecie kwotę 440 tys. zł na kolejną dopłatę do tego systemu. Już pojawiają się informacje, że w wyniku wprowadzenia systemu Fala, cena biletu jednorazowego dojdzie do 6 zł. W związku z tym na najbliższym spotkaniu spółki Innobaltica, która jest operatorem tego systemu oraz na najbliższym spotkaniu z marszałkiem województwa pomorskiego powiem wprost, że miasto Tczew idzie w kierunku biletu bezpłatnego" - mówił Mirosław Pobłocki.

Na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent Tczewa wyjaśnił, że nadal analizowany jest układ i częstotliwość linii autobusowych. Natomiast wypracowane rozwiązania zostaną poddane konsultacjom społecznym.

 

KOMENTARZE2

  • razor 2023-01-27 09:43:48
    A za to Gdansk ma najdrazsza komunikacje w calej Polsce.
  • Donia 2023-01-26 22:32:44
    Szkoda,że w Katowicach nie ma bezpłatnej komunikacji i tak większość na gapę jeżdzi

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!