Partnerzy portalu

Do gmin trafiło 1,5 mln ton węgla. Nieodebrany surowiec mogą sprzedać lub spalić

W Polsce węgla nie brakuje, ani nie ma zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec - powiedział wiceszef resortu aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że 1,5 mln ton trafiło już do samorządów, a za ich pośrednictwem do gospodarstw domowych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda mówił podczas wtorkowej (31 stycznia konferencji prasowej) jak przebiega dystrybucja węgla przez samorządy.
 • Zaznaczył, że kończy się czas podpisywania nowych umów, zbierania zapotrzebowania na drugi okres grzewczy.
 • Samorządy, które mają węgiel na składach, ale nie został on odebrany przez mieszkańców, będą mogły go odkupić po cenach rynkowych.

Jak ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, dystrybucja węgla przez samorządy okazała się skuteczna. W jego ocenie węgla nie brakuje ani nie ma zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec.

"W styczniu dostarczyliśmy już 0,5 mln ton węgla, w całym okresie grzewczym 2022-23 to już jest razem 1,5 mln ton, które trafiło do samorządów i przez samorządy do gospodarstw domowych" - poinformował.

Zaznaczył, że kończy się czas podpisywania nowych umów, zbierania zapotrzebowania na drugi okres grzewczy.

Co gmina mają zrobić z nieodebranym węglem przez mieszkańców?

Według Rabendy węgiel nieodebrany przez mieszkańców gmin nie będzie "zjawiskiem powszechnym".

"Komunikujemy gminom, że ewentualne aneksy zmniejszające zamówienie będą możliwe" - zapewnił.

Wiceszef MAP zwrócił uwagę, że w ustawie o dystrybucji węgla przez samorządy jest wpisany termin 30 kwietnia, jako koniec okresu grzewczego, ale to nie oznacza, że "węgiel, który przyjedzie do gmin i nie będzie mógł być sprzedawany, nie będzie wydawany po tym okresie mieszkańcom".

Jak wskazał, węgiel, który zostanie, i który gminy będą chciały zostawić sobie, będzie mógł być "przefakturowany na węgiel poza systemem dystrybucji dla gospodarstw domowych".

Gminy będą mogły odkupić nieodebrany ze składów węgiel i same go rozdysponować

Wiceminister wyjaśnił, że węgiel do gmin dostarczany jest w transzach po 50-100 ton m.in. dlatego, by samorządy nie zostały z zapasami węgla na składach, jeśli mieszkańcy nie zgłoszą się po zamówione wcześniej ilości.

"Nie chcemy stwarzać problemów samorządom" - dodał.

Pytany, czy gminy mogą zamówiony węgiel zwrócić lub odsprzedać, Rabenda powiedział, że "jeśli chodzi o zwroty, to chcielibyśmy tego uniknąć ze względów logistycznych i kosztowych".

Zaznaczył natomiast, że samorządy, które mają węgiel na składach, ale nie został on odebrany przez mieszkańców, będą mogły go odkupić po cenach rynkowych i rozdysponować według własnego uznania. Wiceszef MAP podkreślił, że odkupiony węgiel będzie wyjęty spod reżimu ustawy węglowej i "gmina jako jego właściciel będzie mogła go np. spalić lub odsprzedać".

Sprzedaż węgla przez samorządy odbywa się na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego. Zakłada ona, że gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł. Przy zakupie obowiązuje trzytonowy limit. Ceny węgla w każdej gminie można sprawdzić w portalu cieplo.gov.pl.

KOMENTARZE6

 • Damian 2023-02-05 19:49:00
  A to partia PO wam obiecała węgiel ? Prezes PiSu obiecał wam węgiel a to że go nie dostali to nie ich wina . Po za tym większość z was paliła węglem ruskim i nie wiedzieliscie o tym a teraz dają wam polski i nie umiecie nim palić :) bo ruski węgiel był bardzo łatwy w paleniu a polski to jednak trzeb...a umieć napalic :)  rozwiń
 • Już_Nie_moge_patrzec 2023-02-05 13:43:29
  Ja uważam że powinni go odpalić i to w swoich piecach i tylko tym węglem co go debile kupiły szczególnie ten z Kolumbii bo kraj który jest stanie srać swoim węglem który ma u siebie kupuje jakieś gówno od innych nie do pomyślenia tylko w Polsce
 • Dziwaczek 2023-02-05 09:28:49
  Do Ja: wystarczy wejść na stronę pgg i tam można kupić węgiel za mniej niż 1500 zł

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!