Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. Kto zostanie bez wsparcia?

 • AW
 • 3 października 2022 - 11:37
1000 i 1500 zł ma wynieść dodatek elektryczny dla ogrzewających prądem. Wnioski będą przyjmowane już od 1 grudnia na podobnych zasadach co dodatek węglowy. Radość niektórych może być jednak przedwczesna. Dodatku nie otrzymają domy z zamontowana fotowoltaiką. Ale to nie jedyni wykluczani z nowego wsparcia.

Przypomnijmy w 2023 roku zostaną zamrożone wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh.

Minister Anna Moskwa przedstawiając założenia tego rozwiązania, wskazała jednocześnie na "pozytywne wyjątki", w tym dotyczące osób niepełnosprawnych.

- Te gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba niepełnosprawna, mamy zwiększenie tego zużycia, zamrożenia bez podwyżki do 2,6 tys. kWh. Jeżeli mówimy o rolnikach, albo posiadaczach karty dużej rodziny, tutaj ten limit jest wyższy, ze względu na wyższe zużycie, do 3000 kWh - poinformowała szefowa MKiŚ.

Minister Anna Moskwa (fot.twitter.com/MKiS_GOV_PL)
Minister Anna Moskwa (fot.twitter.com/MKiS_GOV_PL)

Dodatek elektryczny - na jakich zasadach?

Ale to nie jedyne wsparcie jakie rząd przygotował w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej.

29 września 2022 sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym projekt nowego dodatku energetycznego do prądu.

Będzie on funkcjonował na podobnych zasadach jak wcześniej wprowadzony dodatek węglowy oraz dodatek do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy. Obowiązywać zatem będą zasady, że jeden dodatek należy się na jeden adres zamieszkania (bez progów dochodowych).

Ile wyniesie dodatek elektryczny i gdzie złożyć wniosek?

Jednorazowo 1000 złotych otrzymają osoby, które do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła. Jeśli natomiast roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie ponad 5 MWh, dodatek zostanie podwyższony do 1500 zł. Warunkiem jego otrzymania będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania, a z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Składanie wniosków o wypłatę dodatku do prądu ma ruszyć 1 grudnia 2022 i potrwać do 1 lutego 2023.

Oni dodatku elektrycznego nie otrzymają

- domy z fotowoltaiką

Wprawdzie jednorazowo 1000 złotych otrzymają osoby, które do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła. Ale ci , którzy założyli fotowoltaikę o dodatki mogą zapomnieć. A wynika to z przyjętej przez Sejm ustawy.

„W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje” - czytamy art. 26 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

- zakwalifikowani do dodatku węglowego lub innych źródeł ogrzewania

Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym którym został przyznany inny dodatek: węglowy lub do pelletu, drewna, gazu LPG i oleju opałowego.

- gospodarstwa, które zbyt późno złożyły deklaracje do CEEB

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskania wpisu do lub zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tutaj znaczenie kluczowe ma data. Trzeba było takiego wpisu dokonać do 11 sierpnia (2022) i tylko źródła zgłoszone do tej daty organy są zobligowane rozpatrywać. Wyjątkiem od tej daty są nowe instalacje zgłaszane pierwszym raz do ewidencji np. nowo wybudowanych i oddanych do użytku domach.

KOMENTARZE3

 • jeff 2022-10-12 15:06:54
  w zasadzie ich nie interesuje że w tym roku założyłem PV i pompe ciepła co zmniejsza zuzycie gazu i pradu do funkcjonowania domu , wszystkie programy takich działan nie nagradzaja .można powiedziec że łataja swój cyrk a nie pobudzaja do rozwoju .
 • poszkodowany 2022-10-05 09:56:51
  Niech się udławią nieprzyznanym dodatkiem energetycznym. Więcej będą mieć pisiory dla siebie.
 • Oszustwo 2022-10-03 21:36:36
  To już nie można zmienić ogrzewania, czyli złożyć nową deklarację? A jak ktoś w sierpniu nie miał fotowoltaikę, to dlaczego nie dostanie dofinansowania. Dla jednych sierpniowa data jest ostateczna. Oszustwo! Przecież każdy wraz ze mieniającą się sytuacją ma prawo dostosować typ ogrzewania do swoich... możliwości.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!