Partner portalu

Dodatek osłonowy. Ważna zmiana już obowiązuje

 • KO
 • 10 sierpnia 2022 - 08:51
Otrzymanie dodatku osłonowego uzależnione jest od dochodów. Ważna jest jednak data złożenia wniosku. Od sierpnia do wniosku o dodatek wpisujemy dochód z 2021 roku, a nie jak wcześniej z 2020.
 • Otrzymanie dodatku uzależnione jest od dochodów. Otrzymają go osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.
 • Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych.
 • Dodatek osłonowy jest wypłacany w dwóch równych ratach. Pierwsza została wypłacona do 31 marca 2022 r. termin wypłat drugiej mija 2 grudnia 2022 r. 

Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe. 

Kto dostanie dodatek osłonowy

Według zapisów ustawy dodatek osłonowy przysługuje:

1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu  przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Zmiana od sierpnia

Przed 31 lipca 2022 r. składając wniosek o dodatek osłonowy, braliśmy pod uwagę dochód z 2020 roku. Teraz jednak nastąpiła zmiana. Od sierpnia należy we wniosku wykazać dochód  z 2021 roku. ​Warto o tym pamiętać. 

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się elektronicznie lub na piśmie w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Przyznany dodatek wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało film instruktażowy w tej sprawie. 

 

 

Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego można pobrać ze strony internetowej ministerstwa.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany będzie pierwszemu wnioskodawcy.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Dodatek jest wypłacany w dwóch równych ratach, w terminie do 31 marca 2022 r. oraz do 2 grudnia 2022 r.

Jeśli osoba złoży w gminie wniosek o wypłatę dodatku osłonowego później niż na 2 miesiące przed upływem tych terminów, dodatek osłonowy będzie wypłacany jednorazowo. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 października 2022 r. pozostaną bez rozpoznania.

Ile wynosi dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy może zostać wypłacony w podwyższonej wysokości. Można będzie go dostać , gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Wyniesie on wówczas maksymalnie:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

 

Obowiązki gmin

Dodatek osłonowy wypłacają gminy. Wojewodowie przekażą im dotacje w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie państwa. Ustalono, że strona rządowa zrekompensuje im poniesione z tego tytułu koszty w wysokości 2 proc. wartości wniosków (ok. 8 zł za obsługę jednego wniosku).

Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji co kwartał, w terminie do 15. dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Dotacje na dany kwartał będą przekazywane w miesięcznych ratach.  Gminy rozliczać będą dotację od wojewody w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale.

Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że to zdecydowanie za mało - z uwagi chociażby na wysokie koszty zakupu oprogramowania. Domagają się zwiększenia dotacji z 2 do 4 proc. Wyliczyli, że w skali kraju na obsługę wniosków potrzeba o 100-120 mln zł więcej niż przewidział rząd.

 

KOMENTARZE3

 • Ja 2022-07-29 14:35:01
  Do Marta: a mojej kuzynce, samotnej matce, gdzie ma 500 alimentow z funduszu i 500plus oraz wynajmuje mieszkanie z matka, mops zabral zasilek rodzinny - 200zl, i w bonusie dostala zaoczny wyrok sadowy, ze jeszcze ona ma placic alimenty ojcu alkoholikowi. Taki to mops. Patologia.
 • Marta 2022-07-13 23:31:36
  Do Iza: Nieprawda. My dostaliśmy. Mamy trójkę dzieci. Mąż pracuje - dobrze zarabia i nie za najniższą krajową. Dostaliśmy też dodatek mieszkaniowy, mimo iż mieszkamy w bloku.
 • Iza 2022-07-12 21:40:40
  I kto dostał oslonowy dodatek ci co nic nie robią albo ci którzy maja naj niższą krajową bo resztę dostają w kopertach.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!