Partner portalu

PARTNER SERWISU

Dodatek osłonowy. Ze złożeniem wniosku trzeba się spieszyć

Dodatek osłonowy ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe (obecnie dochód z 2021 roku). Wnioski o dodatek można składać do 31 października.
  • Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej.
  • Otrzymanie dodatku uzależnione jest od dochodów. Wsparcie ma objąć 6,8 mln gospodarstw domowych.
  • Składając wniosek o dodatek osłonowy należy uwzględnić w nim dochód z 2021 roku.

Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe.

Czytaj: Jak obniżyć rachunki za energię? Rady dla mieszkańców i zarządców lokali 

Kto może dostać dodatek osłonowy?

Według zapisów ustawy dodatek osłonowy przysługuje:

1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu  przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Przed 31 lipca 2022 r. składając wniosek o dodatek osłonowy, brano pod uwagę dochód z 2020 roku. Od sierpnia należy we wniosku uwzględnić dochód z 2021 roku.

Do kiedy złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wnioski o dodatek można składać do 31 października.

Składa się go elektronicznie lub na piśmie w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Przyznany dodatek wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Dodatek osłonowy ma niwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności (fot. shutterstock)
Dodatek osłonowy ma niwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności (fot. shutterstock)

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. 

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 października 2022 r. pozostaną bez rozpoznania.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:

400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jakie obowiązki mają gminy?

Dodatek osłonowy wypłacają gminy. Wojewodowie przekażą im dotacje w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie państwa. Ustalono, że strona rządowa zrekompensuje im poniesione z tego tytułu koszty w wysokości 2 proc. wartości wniosków (ok. 8 zł za obsługę jednego wniosku).

Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji co kwartał, w terminie do 15. dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Dotacje na dany kwartał będą przekazywane w miesięcznych ratach.  Gminy rozliczać będą dotację od wojewody w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!