Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Dom sam potrafi oszczędzać

Blisko 75 proc. konsumowanej przez nas energii to ta, którą zużywamy w mieszkaniach i biurach. Jeśli więc prowadzimy kampanię na rzecz ograniczenia zużycia energii, to rozwiązań zacznijmy szukać właśnie w budownictwie. Konkretnie – w budownictwie pasywnym.

Domy pasywne projektuje się w sposób maksymalnie redukujący straty ciepła. Docelowo takie budynki powinny obchodzić się nawet bez własnego systemu ogrzewania.

Za pasywny uznaje się budynek jednorodzinny, w którym roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kWh/m2. To prawie dziesięć razy mniej niż zużywają domy i mieszkania zbudowane metodą konwencjonalną.

Kluczem do oszczędności termicznych jest znalezienie naturalnych źródeł emisji ciepła, jak promieniowanie słoneczne oraz źródeł, z których energię można odzyskać - na przykład z nagrzewających się sprzętów AGD/RTV.

Budownictwo pasywne najszybciej rozwija się w Europie, głównie w Niemczech, Austrii oraz Skandynawii. Niemiecki Passivhaus Institut w Darmstadt wydaje specjalne certyfikaty określające zgodność z międzynarodowymi standardami w tej dziedzinie. W Austrii stworzono ogólnonarodowy program przejścia na budownictwo pasywne.

Olbrzymie kompleksy mieszkaniowe z niskim zużyciem energii cieplnej powstały m.in. w Innsbrucku, Wiedniu czy Linzu. Spośród 15 000 europejskich inwestycji tego typu zrealizowanych w ostatnich dziesięciu latach, połowa powstała właśnie w Austrii.

W Polsce przykłady można zliczyć niestety na palcach. Najbardziej znanym jest kościół na Równi Szafarskiej w Nowym Targu. Niestety, pomimo rozpoczęcia prac budowlanych w 2008 roku, przed kilkoma miesiącami lokalne gazety donosiły o wciąż niewykończonym wnętrzu świątyni.

Prywatni właściciele zainteresowani budownictwem pasywnym najczęściej pytają o koszty. A te wcale nie są zastraszające. W Europie Zachodniej, gdzie przejście na budownictwo pasywne często dotuje państwo, do ceny tradycyjnej inwestycji należy doliczyć 8-15 proc., w Polsce najwyżej jedną czwartą. W zamian otrzymujemy o wiele bardziej korzystny mikroklimat i bardzo znaczące obniżenie zużycia energii (nawet do 90 proc.).

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!