Partnerzy portalu

Dopłaty do rachunków za prąd. Dla kogo i kiedy?

  • KO/PAP
  • 21 października 2021 - 10:05 | Aktualizacja: 21 października 2021 - 12:28
W 2022 r. na dopłaty do prądu przeznaczymy co najmniej 1,5 mld zł, ale w kalkulacjach budżetowych dopuszczamy wydatki na poziomie 3 a 5 mld zł - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Dopłaty otrzyma wedle szacunków prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce.

Według szefa rządu, nawet ta pierwsza kwota, czyli 1,5 mld zł pozwoli zamortyzować dla biedniejszych rodzin wzrost kosztów związanych z podwyżką cen prądu.

W piątek 15 października w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, który ma definiować ubóstwo energetyczne.

Czytaj też: Znamy założenia projektu dotyczącego ubóstwa energetycznego

Projekt zakłada m.in. poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmienia też kryteria przyznawania dodatku energetycznego, jak również ma wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców.

Progi dochodowe

Dopłaty otrzyma wedle szacunków prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce.

Chodzi m.in. o emerytów i rencistów z najniższymi świadczeniami, a także rodziny wielodzietne. 

Dla rodziny dwa plus dwa może to być wsparcie prawie 700 zł rocznie, a dla większej rodziny nawet powyżej 800 zł.

Dla innych odbiorców przewidziano dwa progi dochodowe.

"Będzie można również przyjść ze swoim zaświadczeniem o dochodach do ośrodka gminnego albo miejskiego i dla tych gospodarstw domowych jednoosobowych, których dochód jest poniżej 1563 zł miesięcznie, albo dla gospodarstw wielorodzinnych, gdzie dochód na rodzinę nie przekracza 1115 zł miesięcznie, będzie można ubiegać się o wsparcie" - tłumaczył Michał Kurtyka Minister Klimatu i Środowiska.

Zaznaczył, że ma to być kilkaset zł dla przeciętnej polskiej rodziny.

Zakaz odcięcia od prądu

Pakietowi działań finansowych bezpośrednio nakierowanych na odbiorcę wrażliwego będą towarzyszyć też rozwiązania o charakterze niefinansowym. Chodzi tu m.in. o ochronę konsumenta w okresie zimowym - od 1 listopada do 31 marca nie będzie można wyłączyć prądu gospodarstwu domowemu. 

W ramach programu "Czyste Powietrze" od przyszłego roku ma być uruchomione specjalne wsparcie dla osób o najniższych dochodach - nawet do 90 proc. kosztów termomodernizacji wymiany starego pieca.

Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!