Dramat w polskich górach. Kurorty mają ogromny problem

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Liczba turystów na południu Polski rośnie szybciej niż rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Efekt? Sytuacja jest opłakana - wynika z publikacji Najwyższej Izby Kontroli o gospodarowaniu zasobami wodnymi w gminach turystycznych. Woda w polskich górach bywa niezdatna do picia, a ścieków jest tak dużo, że mało kto już kontroluje liczbę i jakość szamb. Oczyszczalnie natomiast, w sezonie turystycznym, nie zawsze doczyszczają ścieki na akceptowalnym poziomie.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak turystyczne gminy przestrzegają zasad zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
- Nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia ich zrównoważonego rozwoju - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Główną przyczyną są koszty realizacji inwestycji, które przekraczają możliwości finansowe samorządów. Niedostateczne inwestowanie w rozbudowę sieci oraz brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych utrudnia prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi. Taka sytuacja może z kolei negatywnie wpływać na ilość i jakość dostarczanej wody, zwłaszcza w sezonie turystycznym.
- Obiekty turystyczne stają przed wyzwaniem rosnącego zapotrzebowania na wodę oraz produkcji ogromnych ilości ścieków.
- Tymczasem rozbudowa infrastruktury wodno-ściekowej nierzadko przekracza możliwości finansowe samorządów.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
KOMENTARZE4
-
bk
2019-06-25 09:33:48
Rada jest jedna - planowanie przestrzenne. Jak nie będą powstawać "pęsjonaty" na każdym możliwym ściuku ziemi, to nie będzie opisywanego w artykule problemu. Turyści, którzy usłyszą "brak miejsc" pojadą po prostu gdzie indziej i dzięki temu inne miejscowości też będą miały swoją ... rozwiń
-
Tomek
2019-06-18 13:54:05
Przemek a gdzie jest ustron
-
Przemek
2019-06-18 13:35:40
Dzień dobry. Ustroń jest skanalizowany niemal w 99%. Zostały tylko pojedyncze gospodarstwa domowe wysoko w górach. Do wywozu ich nieczystości dopłaca UM. Wywozy nieczystości są wykonywane terminowo, więc w tym mieście nie ma problemu z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Zapraszamy do Ustronia.... rozwiń