Partnerzy portalu

Dramat z lotniskiem w Lublinie. Straty pochłonęły zysk wszystkich miejskich spółek komunalnych

Jeśli spółka komunalna, to najlepiej ciepłownicza lub wodociągowa. Port lotniczy? Lepiej nie - tak można skrótowo podsumować wyniki analizy, jakie dla lubelskich spółek komunalnych przeprowadziła organizacja strażnicza Fundacja Wolności.

Fundacja, na podstawie sprawozdań finansowych spółek za rok 2018, sprawdziła, jakim zyskiem (lub stratą) zakończyły one miniony rok. Jak wynika z przedstawionego przez FW zestawienia „nad kreską” znalazły się tylko cztery z dziesięciu analizowanych spółek.

Czytaj: Mało nowych spółek komunalnych. Starsze nie najlepiej sobie radzą

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE8

  • lotnik 2019-11-19 10:10:31
    Chyba pisał to ktoś kto do końca nie wie jak działa branża lotnicza. To koszty założone jeszcze przed uruchomieniem lotniska, obejmujące m.in. spłatę obligacji wyemitowanych na jego budowę. W ogóle zaledwie kilka lotnisk w Polsce jest dochodowych. Ale nie o ten dochód bezpośredni chodzi ale o efekty... indukowane, katalizowane, spinowe - co opisują naukowcy. Czy ktoś policzył, czy kiedykolwiek się spłaci: obwodnica, droga ekspresowa albo most (ten na Wiśle w Kamieniu kosztował 10 razy więcej niż wyniósł koszt budowy lotniska). Nie widać wszystkich korzyści, tylko koszty. Bo widzimy jedynie wąski wycinek całego mechanizmu. To, co robi lotnisko, dotyczy mieszkańców regionu, nawet jeśli oni nie są tego świadomi. Ktoś pracuje dzięki firmie, która powstała, bo w pobliżu jest lotnisko. Może ktoś piecze chleb, który jedzą pasażerowie. Ktoś produkuje opony do samochodu, którym dowożą rękawice dla pracownika wyładowującego towar dla sklepu. Drukarnia dostała zlecenie, bo menadżer może się komunikować szybko ze zleceniodawcą za granicą, Może ktoś chodzi na mecz, którego by nie obejrzał, jeżeli nie byłoby lotniska. Praktycznie każdy z niego korzysta. Choć nie zawsze w sposób bezpośredni.  rozwiń
  • Tomasz 2019-11-16 14:27:37
    To może dlatego nie dali uczestnikom konkursu "Antwerpia za darmo", swoim klientom i pasażerom, nagród w konkursie :D Zarząd do dymisji natychmiastowej!
  • ZYSKODAWCY.pl 2019-11-14 06:58:58
    bogacze chcieliby mieć lotniska pod ręką, a oczywiście ich utrzymanie byłoby obowiązkiem ludu prostego - dlatego tak mamy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!