Elektrociepłownia w Zgierzu będzie działać w oparciu o paliwo gazowe

- Budowę nowych jednostek wytwórczych na terenie zgierskiej elektrociepłowni umożliwi zawarta w piątek umowa energetycznej spółki z konsorcjum firm Miko-Tech i Smart Epc.
- Nowe źródła wytwarzania ciepła będą oparte o paliwo gazowe i zastąpią wyeksploatowane oraz szkodliwe dla środowiska jednostki oparte na paliwie węglowym.
- Jak zapewnił prezes PGE Energia Ciepła, zawarty w piątek kontrakt, to kolejny krok w transformacji ciepłownictwa kraju.
"Nowa jednostka kogeneracyjna to efekt przyjętej strategii, w ramach której konsekwentnie przechodzimy na paliwo niskoemisyjne w naszych elektrociepłowniach. Powstanie ważnej dla Zgierza inwestycji zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska oraz zdrowia jego mieszkańców" - zaznaczył Przemysław Kołodziejak.
Nowymi jednostkami podstawowymi zgierskiej elektrociepłowni będą silniki gazowe z generatorami energii elektrycznej wraz z kotłem szczytowo-rezerwowym, wsparte instalacją OZE w postaci kolektorów słonecznych.
To - jak wskazał dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu Krzysztof Fuzowski - zagwarantuje mieszkańcom i miejskim instytucjom w Zgierzu bezpieczeństwo energetyczne oraz zmniejszy negatywne oddziaływanie elektrociepłowni na środowisko.
Czytaj też: Klienci indywidualni będą mogli kupić węgiel przez internet z odbiorem w kopalni
W projekcie uwzględniono również budowę niezbędnego przyłącza gazowego i przyłącza do sieci elektroenergetycznej wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022-2023. Projekt uzyskał blisko 22 mln zł dotacji z programu Ministerstwa Klimatu i NFOŚiGW "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Czytaj też: Tauron uruchomił i przetestuje w Bytomiu mikrosieć
Jak zapewnili przedstawiciele PGE Energia Ciepła, do 2029 roku w większości należących do Grupy PGE elektrociepłowni zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego.
Całkowite odejście od węgla w pierwszej kolejności planowane jest w Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim, zaś znaczące w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku. Do produkcji ciepła w nowych i zmodernizowanych jednostkach ciepłowniczych zostaną wykorzystane: gaz, odpady komunalne, biomasa, ciepło odpadowe oraz energia odnawialna.
PGE Energia Ciepła należy do Grupy PGE i jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada w kraju 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 677 km.
Rząd szykuje nowy podatek. Co się w nim znajdzie? Rozmawiamy z ministrem Patkowskim
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.