Partnerzy portalu

Elektrociepłownia w Zgierzu będzie działać w oparciu o paliwo gazowe

PGE Energia Ciepła podpisała w piątek umowę na budowę nowych jednostek wytwórczych opartych o bardziej przyjazne środowisku paliwo gazowe w elektrociepłowni w Zgierzu (Łódzkie). To kolejny krok w transformacji ciepłownictwa kraju - podkreślił prezes spółki Przemysław Kołodziejak.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Budowę nowych jednostek wytwórczych na terenie zgierskiej elektrociepłowni umożliwi zawarta w piątek umowa energetycznej spółki z konsorcjum firm Miko-Tech i Smart Epc.
  • Nowe źródła wytwarzania ciepła będą oparte o paliwo gazowe i zastąpią wyeksploatowane oraz szkodliwe dla środowiska jednostki oparte na paliwie węglowym.
  • Jak zapewnił prezes PGE Energia Ciepła, zawarty w piątek kontrakt, to kolejny krok w transformacji ciepłownictwa kraju.

"Nowa jednostka kogeneracyjna to efekt przyjętej strategii, w ramach której konsekwentnie przechodzimy na paliwo niskoemisyjne w naszych elektrociepłowniach. Powstanie ważnej dla Zgierza inwestycji zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska oraz zdrowia jego mieszkańców" - zaznaczył Przemysław Kołodziejak.

Nowymi jednostkami podstawowymi zgierskiej elektrociepłowni będą silniki gazowe z generatorami energii elektrycznej wraz z kotłem szczytowo-rezerwowym, wsparte instalacją OZE w postaci kolektorów słonecznych.

To - jak wskazał dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu Krzysztof Fuzowski - zagwarantuje mieszkańcom i miejskim instytucjom w Zgierzu bezpieczeństwo energetyczne oraz zmniejszy negatywne oddziaływanie elektrociepłowni na środowisko.

Czytaj też: Klienci indywidualni będą mogli kupić węgiel przez internet z odbiorem w kopalni

W projekcie uwzględniono również budowę niezbędnego przyłącza gazowego i przyłącza do sieci elektroenergetycznej wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022-2023. Projekt uzyskał blisko 22 mln zł dotacji z programu Ministerstwa Klimatu i NFOŚiGW "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Czytaj też: Tauron uruchomił i przetestuje w Bytomiu mikrosieć

Jak zapewnili przedstawiciele PGE Energia Ciepła, do 2029 roku w większości należących do Grupy PGE elektrociepłowni zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego.

Całkowite odejście od węgla w pierwszej kolejności planowane jest w Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim, zaś znaczące w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku. Do produkcji ciepła w nowych i zmodernizowanych jednostkach ciepłowniczych zostaną wykorzystane: gaz, odpady komunalne, biomasa, ciepło odpadowe oraz energia odnawialna.

PGE Energia Ciepła należy do Grupy PGE i jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada w kraju 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 677 km.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!