Partner portalu

Enea Wytwarzanie właścicielem Elektrociepłowni Białystok i MPEC Białystok

  • PAP
  • 19 września 2014 - 10:25
Enea Wytwarzanie objęła 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku - poinformowała spółka. Umowa w sprawie tej transakcji została podpisana jeszcze w maju, ale potrzebna była zgoda UOKiK.

Taką zgodę na sprzedaż MPEC Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał spółce, która była już właścicielem Elektrociepłowni Białystok, na początku września.

Wejście umowy w życie oznacza, że spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, stała się także jego dostawcą dla mieszkańców.

"Połączenie EC Białystok z miejską siecią MPEC pozwoli na optymalizację produkcji ciepła w mieście. Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne wykorzystanie poprawi stan środowiska naturalnego w mieście" - poinformowała rzeczniczka Enea Wytwarzanie Agata Reed. Zapewniła, że spółka będzie "aktywnie inwestować w sieć ciepłowniczą".

Czytaj też:  UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż MPEC spółce Enea Wytwarzanie

Za 85 proc. udziałów MPEC Enea Wytwarzanie zapłaciła 260 mln zł.

Zgodnie z umową sprzedaży, w ciągu najbliższych pięciu lat ma zainwestować 101 mln zł w rozwój i modernizację MPEC. 75 proc. z tej kwoty ma być przeznaczone na inwestycje w sieć oraz w nowe przyłączenia; reszta - na węzły cieplne, modernizację systemu ciepłowniczego, a także inwestycje w Ciepłowni Zachód, która należy do MPEC. Inwestycje mają służyć unowocześnieniu spółki oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła mieszkańcom.

 Czytaj też: Są chętni do zakupu udziałów w MPEC Białystok 

Sprzedaży MPEC przeciwna była od początku opozycja w Radzie Miasta Białystok. W ubiegłym roku z inicjatywy PiS doszło nawet do referendum lokalnego w tej sprawie, ale z powodu zbyt niskiej frekwencji okazało się ono formalnie nieważne (zdecydowana większość jego uczestników była sprzedaży MPEC przeciwna - red.).

Po wydaniu przez UOKiK zgodny na tę transakcję, temat sprzedaży MPEC stał się przedmiotem kampanii wyborczej kandydatów w wyborach na prezydenta Białegostoku. Niektórzy z nich zwracali się do obecnego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o wstrzymanie się ze sfinalizowaniem umowy do wyborów, inni kwestionowali plany miasta dotyczące wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży MPEC.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!