PARTNER PORTALU

Energetyczne szanse i zagrożenia

Energetyczne szanse i zagrożenia

Musimy prawidłowo wykorzystywać to co mamy, a możliwości energetyczne są olbrzymie – uważa Kazimierz Górski prezydent Sosnowca.
- Miasta na prawach powiatu, a więc te duże miasta, mają w większości przynajmniej po sto, sto kilkadziesiąt obiektów własnych : szkoły, przedszkola, urzędy, budynki służby zdrowia. To olbrzymie pole do oszczędności w dziedzinie termomodernizacji – powiedział Kazimierz Górski prezydent Sosnowca podczas katowickiej konferencji „ABC Efektywności Energetycznej – Energia w miastach i regionach”.

Prezydent Sosnowca stwierdził, że zakresie termomodernizacji dzieje się w Polsce bardzo wiele: - Np. w Sosnowcu skończyliśmy właśnie termomodernizację jednego szpitala, zaczynamy termomodernizację drugiego szpitala, mamy przygotowane oba domy pomocy społecznej do nowoczesnych warunków, z bateriami słonecznymi na dachu i wszystkimi instalacjami, które służą oszczędności energii. Równolegle prowadzimy termomodernizacje szkół i innych obiektów gminnych.

Aby stymulować takie działania w strukturach urzędu miasta powołano zespół energetyków, których zadaniem jest m.in. dotarcie do zarządców budynków z informacją o konieczności takich działań.

- Dyrektorzy szkół to nauczyciele różnych specjalności, WF-u czy poloniści, którzy zostając dyrektorem pierwszy raz stają przed tematem zarządzania nieruchomością. Wybierani są dyrektorami by zarządzać całością a nie tylko energetyką obiektu więc dobrze, że maja partnera, który zwróci im na to uwagę – podkreślił prezydent Górski.

Sferą nie do końca zależną od samorządu jest zaopatrzenie miasta w ciepło i energię elektryczną: - Energetyka przez wiele lat traktowała nas nie jak partnera lecz jak petenta. Niezależnie od wielkości miasta, mieliśmy różne spory – przypomniał Kazimierz Górski.

Jak podkreślił w tej dziedzinie jest w tej chwili szerokie pole do współpracy, bo pojawiają się nowe nośniki i źródła energii, samorządy planują wiele prac inwestycyjnych na terenie miast, dzięki temu będą one lepiej oświetlone i lepiej będą zarządzać energią.

- W przypadku takiego miasta jak Sosnowiec jest większy problem. 10 lat temu na terenie Sosnowca działało 5 kopalń, dziś działa połówka jednej kopani „Kazimierz – Juliusz” w związku z tym energetyka była nastawiona na dużych odbiorców punktowych, system energetyczny dla kopalń jest trochę inny niż dla odbiorców. Przeszliśmy w związku z tym długą drogę – stwierdził prezydent Górski.

- 60 zakładów państwowych zostało w Sosnowcu zamkniętych, a sto kilkadziesiąt polskich i zagranicznych podmiotów powstało. Każdy z nich oznaczał drogę uzgodnień z energetyką i innymi instytucjami sieciowymi. W związku z tym są zespoły uzgadniające, są spotkania, ale szczerze powiedziawszy gdyby nie osobiste kontakty, przychylność dyrektorów i pójście nam na rękę, to wiele instytucji w śląskich miastach by nie powstało – podkreślił.

Prezydent podkreślił, że im bardziej następowało łączenie grup: zakład energetyczny z Enion, Enion z Tauronem, kolejne przekształcenia powodowały że ośrodki decyzyjne oddalały się od miasta.

- Dlatego bardzo istotne jest to, żeby dać uprawnienia dyrektorom, z którymi samorządy stykają się w terenie. Oni wiedzą co jest potrzebne, bo my im to sygnalizujemy na bieżąco. Przykład: teren kopalni Sosnowiec, cały teren 32 hektary kupione przez gminę, a na nim są trzy zakłady produkcyjne, osiedle mieszkaniowe i buduje się hotel, drugi już zbudowano i teraz powstaje centrum wspinaczkowe po szybie starej kopalni. Jedyny problem jaki tam mamy wiąże się z energetyką – to są pozostawione tam dwa słupy energetyczne, które powodują, że inwestor nie może skończyć zakładu. Zakład jest wybudowany w dwóch trzecich, a pozostałe hale stoją i czekają na możliwość zadaszenia. Chodzi o dwa stare słupy, które niczego nie zasilają, ale energetyka nie ma pieniędzy na ich usunięcie. A przecież tam są odbiorcy, którzy pokryją koszty wymiany, likwidacji lub podwyższenia tych słupów i nie da się tego załatwić – powiedział prezydent Górski.

Również w dziedzinie zaopatrzenia w ciepło ośrodki decyzyjne oddaliły się od śląskich miast, mimo, że np. w Zagłębiu już 10 lat temu miasta wystąpiły z wnioskiem o komunalizację Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej. Wniosek ten nie został pomyślnie rozpatrzony a PEC trafił do struktur Tauronu.

- Warto zwrócić uwagę także na bardzo istotną rzecz: nas wszystkich obowiązują plany i audyty energetyczne, plany i projekty rozwojowe, wieloletnie, tak samo jak plany finansowe, zagospodarowania przestrzennego i wiele innych dokumentów planistycznych. Na łamach samorządowej prasy wypowiadał się ostatnio nawet wójt, który mówił, że wróciliśmy do czasów PRL-u, bo gdzie się nie obróci to musi tworzyć plany, a czym mniejsza gmina to trudniej, bo trzeba te dokumenty tworzyć z tą samą grupą urzędników – zauważył Kazimierz Górski.

Jak podkreślił samorządy często dostają od dostawców energii odpowiedź typu: „państwo musicie zaplanować sobie temat na 3-4 lata do przodu, a my ujmiemy to w swoich planach, a państwo będziecie mieli tę inwestycję wykonaną i będziecie mogli wprowadzać inwestora”.

Jednak często inwestorzy chcą w ciągu roku wybudować zakład. Tak było z firmą, która w tym roku wybudowała w Sosnowcu fabrykę baterii słonecznych, która dostała grant unijny i zakład w ciągu roku musiał być postawiony.

- Myśmy to zrobili i to właśnie m.in. dzięki ludziom dobrej woli z energetyki, z kanalizacji i wielu innych, m.in. drogowców. Bo w ciągu roku wybudowaliśmy m.in. na terenie osadników pokopalnianych drogi kanalizację i zakład. Trzy hektary jednego ciągu technologicznego, który uruchomi produkcje w październiku – pochwalił się prezydent.

Podkreślił, że samorządność polega na braniu odpowiedzialności za to co się dzieje w gminie: - Podjęliśmy się takiego zadania i każdy może sobie powiedzieć „jak chcieliście pracować w tak trudnej dziedzinie jaką jest administracja samorządowa to co macie za pretensje?” Nie mamy pretensji tylko czasami boli, bo wielu inwestorów ze względu na problemy z zapewnieniem zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, anergii wychodzi od nas i idzie tam gdzie jest lepiej.

- Dlaczego to dla nas takie ważne? Bo inne regiony nie mają tak jak miasto Sosnowiec 80 proc. gruntów zdegradowanych gospodarczo przez górnictwo i inne zakłady. Tam są tereny zielone, gdzie można dokładnie widzieć co jest pod ziemią, bo nic się nie działo przez setki lat, natomiast u nas buduje się na hałdach. Żeby inwestora do tego namówić, trzeba mu więcej dać niż tylko pokazać ładną dobrze skomunikowaną działkę - dodał.

Odnosząc się do tematu realizacji założeń pakietu klimatycznego 3x20 prezydent Górski powiedział: - Rząd Polski podpisał program Infrastruktura i Środowisko i jako całość będziemy z tego rozliczani, więc nie ma szansy, żeby ktoś na kogoś to zwalił. Wszyscy będziemy odpowiadać jednakowo, wszyscy albo skorzystamy z tych pieniędzy i wydamy je prawidłowo, albo będziemy się bardzo ciężko tłumaczyć z tego co się nie udało.

Jak podkreślił w związku z tym tematem kilka lat temu na Śląsku powstała organizacja Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która podjęła się zadania budowy w tym wielkim regionie potężnej spalarni odpadów komunalnych.

W Polsce ma być wybudowanych kilka takich spalarni: - Żaden wójt, burmistrz, marszałek, prezydent wojewoda sam sobie z tym nie poradzi. Trzeba przekonać społeczeństwo do tego, że spalarnia nie jest zła. Trzeba zrobić centralnie od góry do dołu, we wszystkich możliwych mediach i może stworzyć nawet specjalne biuletyny, żeby poinformować mieszkańców, że innego wyjścia nie ma, bo tak Europa chce od nas i tak żeśmy podpisali - podkreślił.

- W związku z tym będziemy musieli te spalarnie wybudować czy chcemy czy nie chcemy. Myśmy zdecydowali w GZM-ie, że spalarnia będzie w Rudzie Śląskiej. Dochodzą do mnie sygnały, że wśród mieszkańców znalazła się jak to zawsze grupa protestujących. Stwórzmy lobby informacyjne i wytłumaczmy ludziom, że to nie chodzi o takie spalarnie jak w kominie domku jednorodzinnego, ale że to jest technologia, którą nadzoruje Unia Europejska i że złych technologii zgodnie z dzisiejszymi normami wybrać nie możemy – apelował Kazimierz Górski.

Jak zauważył mowa o inwestycjach wielomiliardowych, które jeśli się nie powiodą to będą rok rocznie generować koszty eksploatacji źle wybranego urządzenia. Dlatego tak ważna jest współpraca z energetyką: - Wśród samorządowców są lekarze, inżynierowie, nauczyciele, oni nie muszą się znać na budowie elektrowni opalanych odpadami. Do tego musimy mieć partnerów z energetyki bo sami tego ni pociągniemy – mówił prezydent Sosnowca.

Z tym się wiąże też zagrożenie związane z władztwem nad strumieniem śmieci: - Możemy mieć piękne spalarnie, które będą miały odpowiednią cenę za przyjecie śmieci na wejściu, a przewoźnicy odpadów zawiozą je gdzie indziej, nawet poza granice kraju, bo będą uważali, że tam jest taniej. A więc możemy mieć instalacje, do których nie będziemy mieli co włożyć – ostrzegał Górski.

Jak stwierdził dlatego właśnie potrzebny jest także lobbing by załatwić sprawę władztwa nad strumieniem śmieci aktem prawa na poziomie krajowym, a nie uchwały rad gmin.

- Jeżeli nie będzie czasu na budowę tych spalarni i odpowiednich decyzji administracyjnych to istnieje jeszcze jedno zagrożenie: koncerny zachodnie oferują samorządowcom w całym kraju instalacje spalarni, że je przywiozą, zamontują i nic gminy to nie będzie kosztowało bylebyśmy odpady dostarczali, tymczasem to urządzenia mogące co najwyżej wspomagać zasadniczą gospodarkę odpadami w niewielkim zakresie – ostrzegł.

Ponadto prezydent Górski zwrócił uwagę na konieczność utrzymania odpowiedniego zapotrzebowania na wodę tak, aby zapewnić funkcjonowanie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!