Partnerzy portalu

Energia ze śmieci, czyli o odpadach na Europejskim Kongresie Gospodarczym

  • TK
  • 17 marca 2023 - 17:51
Gospodarowanie odpadami przez gminy, ich wykorzystanie w branży energetycznej a nawet modowej - m.in. w takich kontekstach zostanie poruszona tematyka odpadów podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Budowa spalarni odpadów to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi.
  • Ale kwestie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami pojawiają się także coraz częściej w takich branżach, jak budownictwo a nawet przemysł odzieżowy.
  • Tematyka odpadowa pojawi się na kilku panelach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Budować czy nie budować spalarni odpadów - taka dyskusja toczy się w Polsce od lat, a wciąż trudno o konsensus. Tego tematu nie zabraknie także podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24 - 26 kwietnia), którego XV edycja odbędzie się tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Termiczne wykorzystania różnych frakcji odpadów komunalnych może posłużyć jako substytut węgla w ciepłownictwie - tak się już się dzieje w wielu krajach Europy. Jak to się jednak ma do idei Europejskiego Zielonego Ładu? M.in. na to pytanie postarają się odpowiedzieć prelegenci panelu "Gospodarka odpadami. Spalarnie odpadów - tak czy nie?", która odbędzie się 26 kwietnia o godz. 9.30.

Odpady - czyli jedno z najważniejszych wyzwań samorządów

O gospodarce odpadami i ich wykorzystaniu m.in. jako paliw alternatywnych nie da się rozmawiać bez samorządów. W tym samym panelu tematycznym zostaną także przedstawione m.in. pozytywne przykłady i efektywne rozwiązania technologiczne w kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi. Omówiona zostanie także rozszerzona odpowiedzialność producentów oraz zasady systemów kaucyjnych.

Nieco szerzej, kwestia wykorzystania odpadów komunalnych w produkcji energii zostanie omówiona podczas innego panelu - "Biogaz: technologie i inwestycje". Został on zaplanowany na 25 kwietnia godz. 16.30.

Podczas dyskusji prelegenci zastanowią się nad perspektywami wykorzystania biogazowni w Polsce i Europie. Zostanie omówiony także polski potencjał w produkcji tego paliwa, a także koszty tego typu rozwiązań. Uczestnicy poszukaja odpowiedzi na pytanie, czy systemowe wykorzystanie odpadów komunalnych będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i lokalne społeczności.

W panelu wezmą udział m.in.: Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także Aleksander Sobolweski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii.

Zatrzymać wzrost ilości produkowanych odpadów

Mniej odpadów? To można zrobić. Udowodnią to prelegenci panelu tematycznego "Gospodarka z drugiej ręki". Sesja ta odbędzie się 25 kwietnia o godz. 13.30. Zaproszeni goście postarają się pokazać m.in. to, jakie szanse na rozwój daje gospodarka cyrkularna oraz jak powinna się do niej przygotować społeczność, producenci i administracja.

Omówiony zostanie stan legislacji w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz przygotowanie Polski do osiągnięcia unijnych celów w tym zakresie.

Recykling odpadów to także ważne zagadnienie dotyczące branży budownictwa. Technologie, materiały i modele realizacji inwestycji w procesie budowlanym mają ogromny wpływ na klimat oraz użytkowanie samych budynków. Rosną wymagania wobec inwestorów i osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne. Co za tym idzie, coraz większą uwagę skupia się na recyklingu odpadów budowlanych oraz samowystarczalności budynków.

Te zagadnienia zostaną poruszone podczas sesji "Zielone technologie w budownictwie", która odbędzie się 26 kwietnia o godz. 9.30.

O gospodarowaniu odpadami porozmawiają także prelegenci debaty poświęconej modzie. Wielcy gracze mody i marki odzieżowe podążają za oczekiwaniami klientów. Coraz ważniejszy w tym zakresie staje się wpływ mody na środowisko, zmiany klimatu oraz ilość produkowanych odpadów.

Sesja "Zrównoważona moda" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 16.30.

Pełna agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego dostępna jest po TYM linkiem. Trwa rezerwacja na wydarzenie: można to zrobić po kliknięciu w TEN link.

KOMENTARZE1

  • ryszar 2023-03-17 19:53:25
    to jest inteligencja,,innaczej,,.Należy likwidować przyczyny. Gleba w Europie już jest wysypiskiem.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!