Fotowoltaika to za mało. Bez magazynowania energii system się nie zbilansuje

Magazynowanie energii elektrycznej poza szczytem i jej oddawanie w szczytach popytu lub dostosowywanie zapotrzebowania na moc u odbiorców jest jednym ze sposobów racjonalizacji kosztów energii elektrycznej (fot. AdobeStock)
- Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii - podkreśla Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
- W Polsce rynek magazynów energii dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie - szczególnie ze strony prosumentów - m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd.
- Biorąc pod uwagę że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln prosumenckich instalacji PV, ma on przed sobą ogromne perspektywy rozwoju.
- - Magazyny energii są potrzebne w różnych punktach systemu elektroenergetycznego, powinny być też uzupełnieniem źródeł wielkoskalowych, farm fotowoltaicznych lub wiatrowych - mówi Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE4
-
Kazimierz
2023-05-26 12:46:53
Wszystko by sie zbilansowalo jak by bezpiecznie dalo sie zlozyc w Polsce patent , ale jak nad patentami lapy trzymaja Jewreje to sie nic nie da zbilansowac .....a
-
ds
2023-05-25 10:35:49
Niestety energetyka uporczywie rzuca prosumentom kłody pod nogi. Instalacja z falownikiem o mocy 8kW do którego podłączone są moduły PV o mocy 10kWp i bateria akumulatorów o pojemności np. 10,2kWh nigdy nie będzie pracowała z mocą wyższą od mocy falownika (8kW). Jednak energetyczni operatorzy siec... rozwiń
-
gość
2023-05-25 09:53:42
Do Oze: Nie Niemiec, tylko klakier tzw. proekologiczny. Masz ich wszędzie. U nas też jest ich dużo. Dzięki nim będziemy ponosić koszty zdublowanej energetyki. OZE z magazynami wielkoskalowymi w kraju, pracujące na sieć oraz OZE w mikroskali z magazynami w domach. należy też pamietać o kosztach konse... rozwiń