PARTNERZY PORTALU

Frédéric Faroche, Veolia: transformacja w ciepłownictwie przyspiesza, choć koszty rosną

Od dekarbonizacji w ciepłownictwie nie ma odwrotu. Sytuacja geopolityczna komplikuje jednak te procesy i podnosi koszty.  O perspektywach i aktualnych realiach transformacji sektora ciepła  rozmawiamy z Frederikiem Farochem, prezesem zarządu Grupy Veolia w Polsce.
- Wojna w Ukrainie przyniosła dwa ważne efekty: wzrost cen paliw, a także kosztów inwestycji budowlanych, związanych ze wzrostem cen stali i cementu. To zwiększa koszty samej transformacji energetycznej - uważa Frédéric Faroche.

Sankcje nałożone na import paliw sprawiły, zdaniem szefa Veolii w Polsce, że gaz i węgiel trzeba możliwie szybko zastąpić innymi źródłami energii.

- Również jeśli chodzi o koszty materiałów budowlanych szybko musimy odnaleźć alternatywne źródła dostaw - zaznacza Faroche. 

Zapis rozmowy video tutaj. Dalsza część tekstu poniżej.

- My w Veolii wierzymy, że jest wiele sposobów na realizację transformacji, ale głównie na lokalnych polach. Przykładem efektywność energetyczna - tu nadal mamy rezerwy. Także odzysk odpadów ma wielki potencjał w Polsce. Odpady resztkowe mogą być wykorzystywane do produkcji ciepła czy w przemyśle - podkreśla Faroche. 

Trzeba odchodzić od węgla. Są inne możliwości

Inny kierunek to wykorzystanie paliw alternatywnych. Odpady komunalne mogą być wykorzystane jako paliwa do produkcji energii. - Stawiamy też na biogaz. Ta technologia już istnieje i można ją szybko rozwijać tak, jak ma to miejsce w wielu innych krajach - dodaje. 

Prezes Grupy Veolia zauważa jednak, że małe lokalne systemy mogą mieć krótkoterminowo pewne trudności z dostawami węgla. 

- Nasz plan transformacji w Veolii opiera się na odejściu od węgla - w pierwszym kroku o połowę, przy czym druga połowa wytwarzanej przez nas energii ma polegać na miksie różnych rozwiązań. To: efektywność energetyczna (która wiele nie kosztuje i wciąż mamy tu wiele do zyskania), paliwa alternatywne (które są ważne zarówno z punktu widzenia wyzwań odpadowych, jak i energetycznych), biomasa (dostępna i wykorzystywana już w Polsce), a także pompy ciepła (które są już możliwe do zastosowania w rozmaitych skalach). Te elementy mogą stać się fragmentem zielonego krajobrazu produkcji energii w Polsce - wylicza Frédéric Faroche. 

Czytaj też: Transformacja energetyki może przyspieszyć

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!