Od dekarbonizacji w ciepłownictwie nie ma odwrotu. Sytuacja geopolityczna komplikuje jednak te procesy i podnosi koszty. O perspektywach i aktualnych realiach transformacji sektora ciepła rozmawiamy z Frederikiem Farochem, prezesem zarządu Grupy Veolia w Polsce.
- Wojna w Ukrainie przyniosła dwa ważne efekty: wzrost cen paliw, a także kosztów inwestycji budowlanych, związanych ze wzrostem cen stali i cementu. To zwiększa koszty samej transformacji energetycznej - uważa Frédéric Faroche.
Sankcje nałożone na import paliw sprawiły, zdaniem szefa Veolii w Polsce, że gaz i węgiel trzeba możliwie szybko zastąpić innymi źródłami energii.
- Również jeśli chodzi o koszty materiałów budowlanych szybko musimy odnaleźć alternatywne źródła dostaw - zaznacza Faroche.
Zapis rozmowy video tutaj. Dalsza część tekstu poniżej.
- My w Veolii wierzymy, że jest wiele sposobów na realizację transformacji, ale głównie na lokalnych polach. Przykładem efektywność energetyczna - tu nadal mamy rezerwy. Także odzysk odpadów ma wielki potencjał w Polsce. Odpady resztkowe mogą być wykorzystywane do produkcji ciepła czy w przemyśle - podkreśla Faroche.
Inny kierunek to wykorzystanie paliw alternatywnych. Odpady komunalne mogą być wykorzystane jako paliwa do produkcji energii. - Stawiamy też na biogaz. Ta technologia już istnieje i można ją szybko rozwijać tak, jak ma to miejsce w wielu innych krajach - dodaje.
Prezes Grupy Veolia zauważa jednak, że małe lokalne systemy mogą mieć krótkoterminowo pewne trudności z dostawami węgla.
- Nasz plan transformacji w Veolii opiera się na odejściu od węgla - w pierwszym kroku o połowę, przy czym druga połowa wytwarzanej przez nas energii ma polegać na miksie różnych rozwiązań. To: efektywność energetyczna (która wiele nie kosztuje i wciąż mamy tu wiele do zyskania), paliwa alternatywne (które są ważne zarówno z punktu widzenia wyzwań odpadowych, jak i energetycznych), biomasa (dostępna i wykorzystywana już w Polsce), a także pompy ciepła (które są już możliwe do zastosowania w rozmaitych skalach). Te elementy mogą stać się fragmentem zielonego krajobrazu produkcji energii w Polsce - wylicza Frédéric Faroche.
Czytaj też: Transformacja energetyki może przyspieszyć
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!