Partner portalu

Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola pod koniec 2019 r.

  • PAP
  • 11 marca 2015 - 20:37
Ponad 500 mln zł kosztować będzie budowa gazociągu z podkarpackiej Strachociny do Pogórskiej Woli (woj. małopolskie).

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, gazociąg ma być wybudowany pod koniec 2019 r.

"Budowa tego gazociągu pozwoli na przesył gazu z importu z punktu w Hermanowicach do Pogórskiej Woli oraz dalej w kierunku Śląska. Dzięki temu skróci się czas przesyłu importowanego surowca. Linia umożliwi również sprawniejszy przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim" - dodała.

Obecnie trwa projektowanie przebiegu gazociągu. Wykonawcą projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego jest firma ILF Consulting Engineers Polska. Zakończenie tych prac oraz uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na koniec 2016 roku.

Polkowska podkreśliła, że budowa tego gazociągu została wpisana do katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Wiadomo już, że trasa gazociągu przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Pilzno oraz Skrzyszów. Samorządy te mogą liczyć na coroczny podatek od nieruchomości, płacony przez Gaz-System, w wysokości 2 proc. wartości odcinka, który przebiega przez teren gminy.

Na odszkodowania mogą liczyć także właściciele gruntów, przez które przebiegać będzie linia. Wysokość odszkodowania ustalona zostanie przez rzeczoznawców majątkowych, a wypłata pieniędzy nastąpi po wybudowaniu gazociągu.

Szacunkowy koszt budowy gazociągu to 512 mln zł. Jego budowa będzie dofinansowana z budżetu UE, bo otrzymał on status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym" ("Project of Common Interest").

Rzeczniczka dodała, że przy spełnieniu dodatkowych wymagań możliwe będzie również przyznanie unijnego dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie obowiązywać w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!