PARTNER PORTALU

Gdynia oferuje pracę kierowcom z Ukrainy

  • PAP/KO    18 marca 2022 - 13:59
Gdynia oferuje pracę kierowcom z Ukrainy
W celach rekrutacyjnych ukraińscy uchodźcy mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni (fot.gdynia.pl)

Przewoźnicy z Gdyni: Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej oferują pracę kierowcom z Ukrainy. Tym, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji - gwarantują kursy.
  • We współpracy z gdyńskim Powiatowym Urzędem Pracy rekrutację na kierowców autobusów i trolejbusów wśród ukraińskich uchodźców ogłosiły gdyńskie spółki - PKA, PKM i PKT.
  • Na angaż liczyć mogą osoby w wieku powyżej 24 lat - zarówno z prawem jazdy kategorii D, jak i te, które nie posiadają tego uprawnienia, ale są chętne, by rozpocząć kurs i rozszerzyć swoje kwalifikacje.
  • O rynku pracy dla osób z Ukrainy będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj. 

Obywatele Ukrainy mogą być legalnie zatrudnieni w Polsce. Pracodawca może do pracy przyjąć cudzoziemca, pod warunkiem złożenia w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenia o powierzeniu pracy takiej osobie. PUP pomagają także obywatelom Ukrainy, pośrednicząc w kontaktach z pracodawcami, czy zapewniając szkolenia.

"Od dawna w Polsce, nie tylko w Gdyni borykamy się z niedoborami kierowców. Wiemy, że na Ukrainie kierowców komunikacji publicznej jest bardzo dużo. W zasadzie to powinnam powiedzieć +kierowczyń+ - ponieważ w większości tym zadaniem zajmują się kobiety. Wiemy, że wśród uchodźców dominują kobiety, bo jak wiadomo, mężczyźni muszą pozostać w swoim kraju i bronić swojej ojczyzny. Łącząc te dwa fakty, wyszło nam w sposób oczywisty, że warto te osoby zatrudniać jako kierowców czy to autobusów, czy też trolejbusów" - powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Rekrutacja trwa

We współpracy z gdyńskim Powiatowym Urzędem Pracy rekrutację na kierowców autobusów i trolejbusów wśród ukraińskich uchodźców ogłosiły gdyńskie spółki - PKA, PKM i PKT. Na angaż liczyć mogą osoby w wieku powyżej 24 lat - zarówno z prawem jazdy kategorii D, jak i te, które nie posiadają tego uprawnienia, ale są chętne, by rozpocząć kurs i rozszerzyć swoje kwalifikacje.

"Mamy też do czynienia z pewnym drobnym kłopotem, polegającym na tym, że przepisy w naszych krajach się różnią. Na Ukrainie można prowadzić trolejbus z innym prawem jazdy niż w Polsce. Ale na to także mamy rozwiązanie. Tych, którzy mają prawo jazdy kategorii D, zapraszamy od razu i oferujemy im zatrudnienie. Natomiast tych, którzy mają umiejętność prowadzenia takiego pojazdu, ale zgodnie z polskimi przepisami powinni dodatkowo wyrobić dokumenty - zapraszamy na specjalny kurs i egzamin, który zostanie sfinansowany ze środków, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy. Od wielu lat odsetek kobiet, które prowadzą pojazdy komunikacji miejskiej, systematycznie rośnie i muszę też powiedzieć, że prezesi spółek są bardzo zadowoleni z takich właśnie pracownic" - tłumaczyła Gruszecka-Spychała.

W celach rekrutacyjnych ukraińscy uchodźcy mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Kołłątaja 8 - stanowisko 28. Możliwy jest również kontakt mailowy - stanowisko14@pupgdynia.pl - oraz telefoniczny pod numerem telefonu 698 606 171. Linia ta obsługiwana jest również w języku ukraińskim.

Osoby z prawem jazdy kategorii D kierowane będą na obowiązkowe szkolenie pn. "Kwalifikacja wstępna w zakresie prawa jazdy kat. D, D1, D+E, D1+E".

Osoby bez prawa jazdy kategorii D, ale posiadające uprawnienie w kat. B, kierowane będą na kurs prawa jazdy kategorii D, a następnie na wspomniane wyżej szkolenie kwalifikujące.

Czytaj też: 40 zł wsparcia dla osób goszczących uchodźców. Wzór wniosku o świadczenie, gdzie je składać?

W obu przypadkach warunkiem koniecznym jest posiadanie przez obywatela Ukrainy: numeru PESEL oraz status osoby bezrobotnej nadany w gdyńskim PUP.

"Jeżeli ktoś jeszcze nie ma nadanego numeru PESEL - bo np. czeka na numerek i wizytę ma dziś, jutro czy pojutrze - to już może zadzwonić na infolinię obsługiwaną także w języku ukraińskim i zdobyć wszelkie dane, których poszukuje" - dodawała wiceprezydent Gdyni.

Odbycie wspomnianych kursów jest całkowicie bezpłatne. Szczegółowych informacji udzieli Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!