Partner portalu

PARTNER SERWISU

Geotermia i gruntowe pompy ciepła szansą dla transformacji energetycznej

Pompy ciepła - potencjał geotermii w Polsce. Czy naturalne ciepło gruntu to pomysł na samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne? Między innymi o tym dyskutowano w trakcie sesji „Geotermia w transformacji energetycznej” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Geotermia niskotemperaturowa jest dostępna wszędzie i 365 dni w roku. To istotne źródło ciepła i chłodu - podkreślał Grzegorz Ryżyński.
  • Potencjał do rozwoju geotermii płytkiej jest spory, szczególnie w przypadku budynków komercyjnych czy publicznych. Nie da się zdekarbonizować gospodarki w dziedzinie ogrzewania bez pomp ciepła - wskazywał Paweł Lachman.
  • Mówiąc o transformacji energetycznej, należy też podkreślić, że Komisja Europejska stawia na rozwój pomp ciepła.

W sesji uczestniczyli: Grzegorz Ryżyński, kierownik Zespołu Geotermii Niskotemperaturowej Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego i Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC. Moderatorem był Grzegorz Burek, redaktor naczelny magazynu GLOBEnergia, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej - Polska PV.

 Zobacz relację z całej sesji „Geotermia w transformacji energetycznej”.

Grzegorz Ryżyński, kierownik Zespołu Geotermii Niskotemperaturowej Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego zwrócił uwagę na rosnący potencjał  gruntowych pomp ciepła. Obecnie mamy około 67 tys. takich pomp. I segment ten będzie się rozwijał w kolejnych latach.

 - Geotermia niskotemperaturowa jest dostępna wszędzie i 365 dni w roku. To istotne źródło ciepła i chłodu - podkreślał Grzegorz Ryżyński. 

Z kolei Paweł Lachman zaznaczył, że potencjał do rozwoju geotermii płytkiej jest spory, szczególnie w przypadku budynków komercyjnych czy publicznych. I stale wzrasta zainteresowanie gruntowymi pompami ciepła.

 - Nie da się zdekarbonizować gospodarki w dziedzinie ogrzewania bez pomp ciepła - wskazywał Paweł Lachman.

Mówiąc o transformacji energetycznej, należy też podkreślić, że Komisja Europejska stawia na rozwój pomp ciepła.

 - Współpracujemy z branżą, aby rozwój i wdrażanie gruntowych pomp ciepła odbywały się bezpiecznie i żeby masowe wiercenia nie zagrażały wodom gruntowym. Chodzi również o to, by zmierzać w kierunku usprawnienia legislacji w tej mierze - zaznaczył Grzegorz Ryżyński.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!