Na Podhalu trwają przymiarki do budowy infrastruktury, która pozwoli wykorzystać ciepło z mającego tam powstać najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego. Kierunek tych działań jest wyraźny – jest nim odejście od węgla w ciepłownictwie.
Przesuwa się termin rozpoczęcia prac przy najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym. Sięgający 7 km odwiert miał powstać w Szaflarach na Podhalu, a pozyskana z niego woda o temperaturze sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza zostać wykorzystana do ogrzania Szaflar, Zaskala, Boru i Nowego Targu, a także do produkcji energii elektrycznej na potrzeby samego zakładu wydobywczego.
Kiedy we wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o tej sprawie, można było usłyszeć, że po tym, jak Główny Geolog Kraju zaakceptował "dodatek do projektu robót geologicznych" (było to konieczne ze względu na zmianę lokalizację odwiertu i jego głębokość), nic już nie stoi na przeszkodzie, by ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary oceniał, że między jesienią roku 2020 a wiosną roku 2021 powinna już stać wiertnia i powinny ruszać wiercenia.
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
To nieodwracalne, 2021-04-27 14:21:43
Taa. To czemu Mars wystygł?Był kiedyś jak Ziemia.
dsa, 2021-04-27 13:49:36
Do To nieodwracalne: tam się W ŚRODKU wszystko kręci i ciepło się samo tworzy. Potrzyj ręce o siebie i będziesz też miał ciepło, tam tak to działa.
To nieodwracalne, 2021-04-27 12:27:02
Geotermia, to dopiero jest syf. Schładza rdzeń naszej planety skazując nas na wariant marsjański. To śmierć planety.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!