Geotermia w Polsce. Są zasoby, potrzeba udogodnień

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Geotermia to jedno z najtańszych źródeł energii, które może być sposobem na likwidację smogu czy samodzielność energetyczną. Wydaje się, że te atuty powinny zachęcać przedsiębiorstwa i samorządy do sięgania po energię z ziemi. Mimo to kolejka chętnych nie jest długa. Czy 2020 r. przyniesie zmianę?
- Miasta i gminy chcą inwestować w geotermię, ale boją się wysokich kosztów. Niechętnie robi to biznes, co niejako potwierdza teorię, że sięganie po energię ze źródeł geotermalnych jest działaniem ekonomicznie ryzykownym.
- Istnieje szereg barier, które zniechęcają potencjalnych zainteresowanych, ale są też argumenty, które do tego zachęcają.
- Rozmawiamy o tym z Wojciechem Ignacokiem, prezesem Geotermii Podhalańskiej, największej geotermii w Polsce.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE9
-
jotka
2020-11-22 20:16:06
Pierwsze samochody też były b. drogie. To, co otrzymaliśmy za darmo od Stwórcy, a znajduje się na/i w naszej Ziemi, której jesteśmy tylko posiadaczami/dzierżawcami tych zasobów, nigdy nie powinno być na SPRZEDAŻ. Nawet ktokolwiek by był owym SPRZEDAWCĄ, nawet przybysz z Eskimos-landii.
-
adamer
2019-12-29 22:52:51
Fakt , najdroższe są odwierty. Należy zadać pytanie co powoduje że one są takie drogie. I czy inne firmy na Świecie też mają takie wysokie ceny ? Gdzieś czytałem że Chinole wiercą tanio. Jeśli ma to służyć miastom i miasteczkom to Skarb Państwa powinien w taki sprzęt zainwestować i wiercić po kosz... rozwiń
-
Prawda
2019-12-28 12:22:50
Do Joanna: Ale wreszcie geotermie zauwazyl.Tu "Rydzyk" sie przydal. Mozna sie wymadrzac! Prawda?