Partnerzy portalu

Gietrzwałd apeluje, by nie podlewać ogródków. Powodem jest popyt na dobrą kranówkę

  • PAP/WOK
  • 9 czerwca 2023 - 13:09 | Aktualizacja: 9 czerwca 2023 - 13:16
Nasza kranówka jest jedną z najlepszych w kraju - przekonują olsztyńskie wodociągi, które notują obecnie większy pobór wody niż jeszcze kilka miesięcy temu. Być może powodem jest zwiększony popyt na olsztyńską kranówkę.
  • - Obserwujemy większy pobór wody w tej chwili niż jeszcze kilka miesięcy temu - podaje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Olsztynie.
  • Jednak olsztyński PWiK nie wprowadził żadnych ograniczeń dotyczących życia wody.
  • Natomiast podolsztyńska gmina Gietrzwałd zaapelowała do mieszkańców, by nie podlewali ogródków i nie napełniali basenów.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacja (PWiK) w Olsztynie Anita Chudzińska, studnie z których czerpana jest woda dla mieszkańców Olsztyna, mają większą wydajność niż wynosi obecnie zapotrzebowanie na wodę przez mieszkańców.

Olsztyński PWiK: nasza kranówka jest jedną z najlepszych w kraju

- Obserwujemy większy pobór wody w tej chwili niż jeszcze kilka miesięcy temu. Obecnie produkujemy ok. 30 tys. metrów sześciennych wody na dobę a w miesiącach zimowych było to ok. 24-25 tys. metrów sześciennych w ciągu doby- podkreśliła Anita Chudzińska z PWiK w Olsztynie.

Przypomniała także, że od początku maja na terenie miasta czynne są zdroje miejskie, z których turyści i mieszkańców mogą korzystać w upalne dni. Są zlokalizowane w miejscach często odwiedzanych: na Starym Mieście i w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym oraz w kampusie studenckim w Kortowie.

PWiK przekonuje, że olsztyńska kranówka jest jedną z najlepszych w kraju. Jest średniozmineralizowana, zawiera niezbędny dla organizmu wapń, magnez i potas, a także pobudza metabolizm. Poza tym nie trzeba nosić jej ze sklepu i jest tańsza, niż butelkowana - litr kosztuje niespełna grosz.

Kilka najnowszych zdrojów pozwala nie tylko napić się wody na miejscu ale też wygodnie napełnić butelkę. Urządzenia mają też specjalne miseczki, z których można napoić np. psa.

Gmina Gietrzwałd apeluje, by nie podlewać ogródków, trawników i nie napełniać basenów

Z kolei Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w podolsztyńskiej gminie Gietrzwałd zaapelowało do mieszkańców Gminy Gietrzwałd o powstrzymywanie się od korzystania z wody do podlewania ogródków przydomowych, trawników, mycia samochodów, napełniania basenów.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa wskazali, że powoduje to znaczące zwiększenie poboru wody w godzinach popołudniowych i wieczornych a tym samym jej brak do celów socjalno-bytowych.

O tym jak cenna jest woda może świadczyć sytuacja sprzed kilkunastu dni, kiedy na terenie podolsztyńskiej gminy Dywity doszło do kradzieży wody. Urzędnicy "sprawę kradzieży bardzo dużej ilości wody z sieci wodociągowej" zgłosili na policję.

Do kradzieży doszło 28 maja i 30 maja i w pierwszym przypadku trwało to 24 godziny a w drugim przez 10 godzin. Kradzież miała miejsce na odcinku sieci wodociągowej, zlokalizowanej na Osiedlu Sterowców, ul. Grzybowej, Zbożowej, Nad Stawem, Polnej, Słonecznej, Barczewskiego i Olsztyńskiej w Dywitach. Przedstawiciele wodociągów zaapelowali do mieszkańców o kontakt w przypadku, gdy zauważyli nielegalny pobór wody z hydrantu.

KOMENTARZE1

  • Tomek 2023-06-10 10:30:57
    A na dzialkach ROD potrafia dwa trzy razy wode wymieniac w basenach i nikt nie reaguje mimo zgloszen (Olsztyn i okolice)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!