Partnerzy portalu

Gliwice: Miejski PEC podnosi ceny za ogrzewanie. Magistrat: To decyzja URE

  • 24gliwice.pl
  • Opublikowano: 1 października 2018 - 07:37 | Zaktualizowano: 1 października 2018 - 07:41
Od 1 października obowiązuje nowa taryfa cenowa za ciepło dostarczane przez gliwicki PEC. Miejska spółka poinformowała o tym na początku września.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice przekazało za pośrednictwem swojej strony internetowej, że 1 października wprowadza do stosowania zmienioną taryfę dla ciepła zatwierdzoną decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak uzasadniono w komunikacie, zmiana podyktowana jest istotną podwyżką cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Dotychczasowa taryfa zatwierdzona została w grudniu ubiegłego roku, a obowiązywała od 1 stycznia. Zgodnie z nią cena 1 GJ ciepła wynosiła 27,17 zł. Po podwyżce stawek trzeba będzie zapłacić 28,51 zł.

Na sprawę zwrócił uwagę radny Jan Pająk, który w serwisie internetowym facebook.com zamieścił wpis na ten temat. Pod postem pojawiło się wiele komentarzy Internautów, w tym zastępcy prezydenta Gliwic, Adama Neumanna, który tłumaczy, że o podwyżkach cen decyduje Urząd Regulacji Energetyki (URE).

– (…) PEC Gliwice podlega wszystkim przepisom Kodeksu Spółek Handlowych i musi zgodnie z nim dbać o równowagę finansową spółki – koszt produkcji ciepła nie może być większy, niż zwrot za ciepło wyprodukowane i sprzedane. Gdy jest inaczej Zarząd PEC występuje z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach i URE decyduje na podstawie sterty dokumentów o zmianie taryfy. Kilkakrotnie było tak, że URE podjęło decyzję inną, niż ta o którą wnioskował PEC – wyjaśnia w komentarzach Michał Kotnis z Rady Nadzorczej PEC.

Rachunek zysków i strat za okres od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku można znaleźć na stronie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wśród głosów Internautów na profilu Jana Pająka pojawiły się prośby do prezydenta Neumanna o upublicznienie na stronie PEC wniosku do URE o zmianę stawek opłat.

KOMENTARZE1

  • Prof. Jarod 2018-10-01 10:19:03
    Hehehehe uwielbiam te informacje podawane ludziom w Żydocji! Prezes podniósł, bo Unia podniosła! Hehehehe, ale pensyje stoją w miejscu, no chyba, że Jaro zdecyduje o rodzaju kiełbasy wyborczej, aby lud nie wystąpił w brzegów111

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!