Partnerzy portalu

Gliwice unieważniły przetarg na wywóz odpadów. Urząd zapowiada “analizę gospodarki odpadami”

Urzędnicy unieważnili przetarg na wywóz śmieci na terenie miasta w latach 2020-2021. Jedyna oferta – złożona przez Remondis Gliwice – opiewała na blisko 84 mln złotych. To o 25 mln złotych więcej niż planował na ten cel przeznaczyć magistrat.
 • Przyjęcie oferty złożonej przez Remondis oznaczałoby podwyżkę opłat za wywóz odpadów komunalnych.
 • Obecnie roczna kwota za ich odbiór na 1 mieszkańca wynosi w Gliwicach 180 złotych. Po zmianach wzrosłaby o 40% – do 252 złotych.
 • Pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński zapowiada analizę systemu gospodarowania odpadami i wprowadzenie koniecznych zmian.

– Przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta Gliwice 2020-2021 zostanie ogłoszony niezwłocznie po przeprowadzeniu analizy gospodarki odpadami w mieście Gliwice w celu ustalenia ewentualnych nowych zasad – informuje nas Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Temat odbioru odpadów pojawił się podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. prezydenta Gliwic, Janusza Moszyńskiego.

– Przetarg został unieważniony. Będzie to skutkowało tym, że musimy teraz przystąpić do negocjacji i udzielenia w trybie zamówienia z wolnej ręki dotychczasowemu wykonawcy usługi, zlecenia na wywożenie odpadów – mówił Moszyński, który zapowiada docelowo spore zmiany. 

Przeczytaj: Ruszyła rozszerzona elektroniczna baza danych odpadowych. Na razie w wersji testowej

- Chcemy zatrudnić firmę doradczą zupełnie niezwiązaną z potencjalnymi oferentami. Później, wykorzystując powstałą analizę ogłosimy nowe postępowanie. Tutaj zmienić się może kilka elementów. Po pierwsze kwestia, czy nadal powinniśmy płacić za wywóz odpadów z uwzględnieniem naliczania od metra kwadratowego, czy też przejść na opłaty naliczane per capita, czyli od ilości osób. Praktycznie we wszystkich miastach aglomeracji te opłaty są naliczane od ilości zamieszkałych w danym mieszkaniu, my jesteśmy chyba jedynym lub prawie jedynym miastem, które przyjęło odmienny system – zauważa Moszyński.

Jak informują urzędnicy analiza ma na celu “ustalenie ewentualnych nowych zasad gospodarowania odpadami na terenie miasta Gliwice”, a także ma odpowiedzieć na pytanie dotyczące podziału miasta na sektory. To sposób, który kilka lat temu zaproponował na sesji Rady Miasta radny Dominik Dragon. Podział miasta na strefy miałby pozwolić na dopuszczenie do przetargu mniejszych podmiotów, a tym samym mógłby ograniczyć rolę jedynego monopolisty, jakim jest Remondis. Pomysł nie znalazł wówczas aprobaty Zygmunta Frankiewicza i poprzedniego zarządu miasta.

Problem rosnących cen za wywóz odpadów jest jedną z najczęściej podnoszonych kwestii w kampanii wyborczej.

Przeczytaj: Drugie życie odpadów wielkogabarytowych. Warszawa daje przykład

– Nasza propozycja: podzielimy miasto na cztery części tak, aby do przetargu na odbiór odpadów mogły startować również mniejsze firmy. Złamiemy monopol, wprowadzimy konkurencję dzięki temu zahamujemy wzrost cen – mówił niedawno Kajetan Gornig, który do wyborów idzie razem z Dragonem.

Remondis od lat odpowiada za wywóz odpadów w Gliwicach. Cztery lata temu firma (jako konsorcjum firm Remondis z Gliwic i Tarnowskich Gór) złożyła jedyną ofertą w przetargu. Dwa lata temu z kolei oferentów było dwóch – oprócz gliwickiego przedsiębiorstwa o zlecenie też starała się firma Alba z Chorzowa, która zaproponowała o 6 milionów zł droższe wykonanie.

KOMENTARZE3

 • ekolog 2019-11-27 15:12:23
  Powodzenia życzę jak się uda. Oby tylko nie wyszło drożej.
 • Obserwator 2019-11-27 09:52:30
  Wszystko już jest opracowane i przetestowane w Berlinie Zachodnim gdzie za NRD nie było miejsca na składowiska odpadów.
 • Nie czekając na sankcje 2019-11-27 09:16:12
  Na podstawie doświadczeń unijnych samorządów - Jaworzno już dokonało takiej analizy i przeprowadza unijną rewolucję - slaskibiznes.pl/wiadomosci,smieciowa-rewolucja-w-jaworznie-odpady-zbiora-wodociagi,wia5-1-2219.html

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!