Partnerzy portalu

Gliwickie Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów chwali się kolejnymi inwestycjami

170 dysz zamgławiających ma przeciwdziałać uciążliwościom zapachowym na terenie wokół kompostowni odpadów zielonych w PZO w Gliwcach, z których docelowo powstawać ma nawóz. Znikną przykre odory nękające mieszkańców pobliskich nieruchomości?
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów przy ul. Rybnickiej w Gliwicach zakończyło ostatnio trzy ważne inwestycje.
  • Na terenie PZO wybudowano plac manewrowy oraz wiatę na potrzeby Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zamontowano całoroczną stacjonarną barierę antyodorową typu “mokra mgła” na terenie do przetwarzania bioodpadów (kompostowni), zakończono także przebudowę i modernizację kompostowni poprzez jej odwodnienie, izolację oraz utwardzenie terenu.

Przebudowa kompostowni

Dotychczasowa nawierzchnia kompostowni, o powierzchni blisko 10 tys. m2, a także drenaż, odwodnienie i izolacja tego terenu uległy całkowitemu zniszczeniu. Po modernizacji, instalacja do przetwarzania bioodpadów umożliwia rozszerzenie działalności o produkcję nawozów.

– Na tej kompostowni będziemy przetwarzać po dostarczeniu przez Remondis gliwicki i mieszkańców do PSZOKu wszelkiego rodzaju odpady zielone: liście, trawy, jakieś pnie, konary, cokolwiek mieszkańcy nam dostarczają – mówi prezeska PZO, Magdalena Budny.

Bariera antyodorowa

Z inwestycji na pewno ucieszą się gliwiczanie mieszkający najbliżej siedziby PZO, a także kierowcy oczekujący na bramkach autostrady A4. W kompostowni zamontowana została całoroczna bariera, która ma przeciwdziałać uciążliwościom zapachowym.

– Teren ten został ogrodzony, a wokół niego wykonaliśmy barierę antyodorową “mokrą” co ma szczególnie dużo zalet w przypadku kiedy przerzucamy, planujemy przerzucanie pryzm kompostowanych. Pryzmy te wydają wtedy niezbyt przyjemne odory – mówi prezeska PZO.

Jest to instalacja złożona z 170 dysz zamgławiających zamontowanych na 57 słupach, które wytwarzają cząstki preparatu antyodorowego w odpowiednim rozmiarze. Bariera ma minimalizować nieprzyjemne zapachy, a także redukować pyły i gazy emitowane do atmosfery.

Jak podkreśla PZO, roztwory antyodorowe wchodzą w reakcje fizyko-chemiczne z odorami, natomiast nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Posiadają badania olfatometryczne tj. badania sensoryczne próbek powietrza, a także stosowne atesty PZH.

Plac manewrowy i wiata stalowa dla PSZOK

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, do którego mieszkańcy samodzielnie mogą dostarczać odpady. Szczególnie w czasie pandemii przybywały tu prawdziwe tłumy, oczekujące przed PSZOK-iem w długich kolejkach. Na terenie PZO dochodziło z tego powodu do sporych problemów.

– Mamy prawie 150 klientów PSZOK-u dziennie, w związku z tym zaczęliśmy dostrzegać pewne niepokojące zdarzenia drogowe, w ślad za tym poszło myślenie o tej właśnie inwestycji, czyli, żeby tak dogodnie urządzić ruch kołowy, żeby poruszanie się po PSZOK-u było zupełnie bezpieczne. Teraz jeszcze na terenie PSZOK-u jest uruchomiony punkt Drugiego Życia Rzeczy, który też cieszy się bardzo dużą popularnością – dodaje Budny.

Oprócz rozbudowy placu manewrowego PSZOK, wydłużono również godziny otwarcia tego miejsca. Od listopada Punkt będzie działał od poniedziałku do piątku między 8:00 a 18:00, w soboty zaś między 8:00 a 14:00.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!