Partnerzy portalu

Gmina Mordy zyskała dostęp do krajowej sieci gazowej

Podsiedlecka gmina Mordy (mazowieckie) zyskała dostęp do krajowej sieci gazowej dzięki gazociągowi, wybudowanemu przez operatora systemu dystrybucyjnego Polską Spółkę Gazownictwa. Jak poinformowała PSG, w czwartek ogłoszono zakończenie gazyfikacji gminy.

Jak zaznaczyła PSG, w gminie Mordy od dwóch lat działała sieć wyspowa, zasilana ze stacji regazyfkacji LNG, do której skroplony gaz był dowożony cysternami. W tym czasie dystrybutor wybudował połączenie z większym gazociągiem. Gazociąg ten, jak przypomniał burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, przebiega przez teren gminy od ponad 40 lat, ale dotychczas "mieszkańcy mogli tylko pomarzyć o gazie w swoich domach".

Według informacji PSG, na terenie gminy Mordy wybudowano blisko 19 km sieci dystrybucyjnej, a docelowo gazociąg ma służyć ponad 500 nowym klientom. Obecnie trwają prace związane z odbiorami instalacji, które powinny potrwać do końca listopada. Tym samym długość gazowej sieci dystrybucyjnej na terenie powiatu siedleckiego wzrosła do ponad 566 km. W ostatnich latach oddano tam do użytku 52,5 km nowych gazociągów - podało PSG.

Jak przypomniał prezes PGNiG Paweł Majewski, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG PSG tylko w pierwszym półroczu 2021 r. wybudowała w całej Polsce prawie 3 tys. km nowych sieci gazowych i ponad 60 tys. przyłączy gazowych.

"To inwestycja rozwojowa i w długim okresie dla takich gmin i miejscowości jak Mordy rozbudowa gazowego systemu dystrybucyjnego stwarza perspektywę poprawy konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw i sprzyja ochronie środowiska" - zaznaczył Majewski.

Jak poinformował prezes PSG Robert Więckowski, w ostatnich latach na gazyfikację w powiecie siedleckim dystrybutor przeznaczył prawie 25 mln zł. Zaznaczył, że niepotrzebna już stacja regazyfikacji LNG zostanie przeniesiona w inne miejsce, gdzie jeszcze nie ma sieci gazowej.

"Gazyfikacja naszego kraju to proces o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki" - napisał z okazji zakończenia gazyfikacji gminy Mordy wicepremier Jacek Sasin. Jak wskazał, dzięki realizacji zainaugurowanego w 2018 r. "Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski" uruchomiono już usługę dystrybucji w 193 nowych gminach.

KOMENTARZE4

  • zaq 2021-11-05 11:18:00
    mordo ty moja
  • Lol 2021-11-05 09:58:12
    Proponuję z tej kupy śmieci co leży przy rynku pozyskiwać biogaz .Będzie taniej.
  • Ambasador kondominium 2021-11-04 20:14:18
    Prezydent Putin i kanclerz Merkel nalegają na przyśpieszenie gazyfikacji i odchodzenie od węgla.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!