Gminy będą sprawdzać szamba. Za odmowy posypią się kary

Za utrudnianie lub udaremnianie władzom gminnym kontroli, czy mamy podpisaną umowę na wywóz szamba z nieruchomości, będzie grozić kara grzywny (fot. Pibwl, CC BY-SA 3.0 /Wikipedia)
Projekt nowelizacji Prawa wodnego opublikowany pod koniec 2021 roku przewiduje wprowadzenie kar pieniężnych dla gmin, które nie wywiążą się z zapisów dyrektywy ściekowej. Sankcje są przewidziane także dla mieszkańców, którzy w nieprawidłowy sposób eksploatują swe szamba i oczyszczalnie. Według raportu Agencji Wspierania Ochrony Środowiska, aż 93 proc. ścieków z gospodarstw domowych może bez kontroli trafiać do środowiska...
- 250 milionów m sześc. ścieków rocznie jest odprowadzane do środowiska w sposób niekontrolowany .
- Gminy często nie mają wiedzy nawet o liczbie istniejących na ich terenie szamb i oczyszczalni przydomowych; do wyjątków należą kontrole, co dzieje się ze ściekami.
- Zmienić tę sytuację ma nowelizacja Prawa wodnego, zaproponowana przez ministra infrastruktury. Nowe przepisy nakładają kary na gminy i grzywny na mieszkańców. Mają pomóc Polsce wywiązać się z unijnych zobowiązań i poprawić stan środowiska.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE7
-
on
2022-11-08 18:54:55
Do zzzzzzzzz: Tu chodzi tylko o ewidencję bio-robotów i niewolników takich jak ty i ściąganie kasy za nieczystości stałe, które w istocie są nawozem za który powinni płacić przy odbiorze.
-
Taro 78
2022-02-19 17:39:34
Do Gocha12: To co Pani robi ze ściekami ?
-
zzzzzzzzz
2022-01-31 17:26:10
Nareszcie jakiś porządek, są kanalizacje a cwaniaczki montują szamba ekologiczne a później pompują na działki sąsiada, do rowów i nikt tego nie kontroluje.Mam takiego chama co mi pompuje, ale już niedługo.