Gminy kontrolują szamba i przydomowe oczyszczalnie. Zaraz zaczną sypać się kary

Rozwiązaniem ściekowego problemu Polski ma być zaostrzenie przepisów oraz surowe kary nakładane zarówno na łamiących przepisy mieszkańców, jak i gminy (fot. krakow.pl)
Każda gmina musi skontrolować wszystkie nieruchomości niepodłączone do sieci kanalizacyjnej. Są na to 2 lata od wejścia w życie nowych przepisów w sierpniu 2022 roku. Według zbadanych przez NIK dokumentacji aż 77,4 proc. takich nieruchomości nie miało umów na wywóz nieczystości.
- 10,5 mln mieszkańców Polski nie jest podłączonych do systemu kanalizacyjnego. Jak podają raporty, od 80 do 93 proc. powstających w ich domach ścieków może trafiać do środowiska.
- Po nowelizacji przepisów Prawa wodnego i innych ustaw gminy zaczynają przeprowadzać kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni. Muszą jednak zacząć od zaniedbanej przez lata ewidencji.
- W 2024 roku samorządy będą musiały złożyć pierwsze sprawozdania (dotyczące okresu od stycznia 2023 roku) do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Za zaniedbania grożą im kary do 50 tys. zł.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE35