Partnerzy portalu

Gminy mogą być samodzielne energetycznie. Donald Tusk obiecuje inwestycje w prąd

 • PAP/AT
 • 27 marca 2023 - 18:01 | Aktualizacja: 27 marca 2023 - 19:18
Doprowadzimy do tego, że w Polsce będzie własny prąd na poziomie gminy i powiatu, będzie energetyczna samodzielność gmin i powiatów - powiedział szef PO Donald Tusk.
 • Możemy zbudować samodzielne energetycznie gminy i powiaty, i mieć własny prąd. Potencjalna moc tego, co ludzie prywatnie zainstalowali na dachach, to jest tyle, ile trzy największe elektrownie produkują w Polsce prądu - powiedział Donald Tusk.
 • Łatwo będzie zbudować niezależność energetyczną jeśli uwolni się przestrzeń pod odnawialne źródła energii, jeśli państwo umożliwi szybkie przyłącza, jeśli nie będzie monopolu - zaznaczył.
 • Jeśli na poziomie gminy będzie i biogazownia, i wiatrak, i fotowoltaika, to naprawdę będziemy mogli spokojnie, korzystając z węglowych źródeł energii tak długo jak nie ma jądrowych, doczekać do tego czasu jak energetyka jądrowa będzie jednym z głównych źródeł energii - dodał.

Tusk: Możemy zbudować samodzielne energetycznie gminy i powiaty

Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Strzelec Opolskich. Część swojego wystąpienia poświęcił kwestiom energetycznym.

Zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie będzie rządzić, doprowadzi do tego, że w Polsce będzie własny prąd na poziomie gminy i powiatu, a zdecydowana większość energii, jak mówił, będzie wytwarzana i sprzedawana w obrębie powiatu.

"Możemy zbudować samodzielne energetycznie gminy i powiaty, i mieć własny prąd" - powiedział Tusk. Lokalni przedsiębiorcy, dodał, będą mogli korzystać z tzw. zielonego przyłącza u tych lokalnych producentów energii.

"Potencjalna moc tego, co ludzie prywatnie - bo państwo obiecało, ale nie pomogło - zainstalowali na dachach, to jest tyle, ile trzy największe elektrownie produkują w Polsce prądu" - mówił Tusk.

Tusk: Łatwo zbudować niezależność energetyczną jeśli uwolni się przestrzeń pod odnawialne źródła energii

"Łatwo będzie zbudować niezależność energetyczną jeśli uwolni się przestrzeń pod odnawialne źródła energii, jeśli państwo umożliwi szybkie przyłącza, jeśli nie będzie monopolu, jeśli na poziomie gminy będzie i biogazownia, i wiatrak, i fotowoltaika, to naprawdę będziemy mogli spokojnie, korzystając z węglowych źródeł energii tak długo jak nie ma jądrowych, doczekać do tego czasu jak energetyka jądrowa będzie jednym z głównych źródeł energii" - przekonywał lider PO.

Zapewnił, że "to nie są fanaberie". Jednak niektóre decyzje, jak dodał, muszą zapaść natychmiast - np. gwarancje, że każdy przedsiębiorca, który chce mieć przyłączenie do prądu powinien dostać decyzję wykonawczą, że może się do sieci podłączyć.

Szef PO stwierdził, że "napaść Rosji na Ukrainę pokazała, że od mądrego rozwiązania kwestii energetycznych będzie zależał nasz los, także w kwestii geopolitycznej".

"Musimy zacząć produkować energię, która nie będzie narażała klimatu i środowiska na tak duże ryzyko jak to jest w tej chwili" - dodał tusk.

KOMENTARZE13

 • XYZ 2023-04-09 13:42:59
  Czyżby POdział POlski na dzielnice? Takie nowe wydanie Krzywoględzącego?
 • ... 2023-04-04 20:44:32
  Mówi że jest drożyzna , no faktycznie jest , to chyba normalne skoro jest wojna, drożyzna jest przez to w wielu krajach.Chyba lepsza drożyzna niż wojna która była by już u nas gdyby rządził ten sprzedawczyk.Ślepcy ...którzy chcą Tuska..dzisiaj byli by zabici i ich rodziny.
 • Pogromca 2023-04-04 19:46:02
  Tusk !!!! Zdrajca narodu, otwórzcie oczy popierający tego zdrajcę, co on gwarantuje, co oferuje , miał swój czas, co zrobił ? rozrabiał Polskę , kłamca , nawet yglądu nie ma na przywódcę ..zdrajca...gdzie macie oczy popierający tego kogoś ? Gdyby rządził , teraz byście służyli i usługiwali zabójcy... Putinowi ... idioci.Co zrobi tusk ?sprzeda was naiwni..dopiero zapewni wam ślepcy biedę  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!