Partnerzy portalu

Gminy mogą korzystać z gotowych projektów energooszczędnych budynków wielomieszkaniowych

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 31 maja 2023 - 09:02
Resort rozwoju ogłosił we wtorek laureatów konkursu na wielorodzinny budynek mieszkalny o obniżonej energochłonności. Jak zapowiedział szef resortu Waldemar Buda, niebawem będzie ogłoszony konkurs architektoniczny na projekty domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw.

W konkursie na wielorodzinny budynek mieszkalny o obniżonej energochłonności nagrodzono pięć projektów. Laureatami zostali: Racing Green Interiors Ltd; Rafał Mazur i Łukasz Gaj; Łukasz Stępnik; WAWW Pracownia Projektowa Mirosław Wojcieszak i Gąska Studio Łukasz Gąska Marta Sowińska-Gąska oraz Młynarczyk Architekci Sp. z o.o. Kolejne pięć projektów zostało wyróżnionych.

Z nagrodzonych prac będą mogły bezpłatnie korzystać gminy.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu minister Buda wyraził przekonanie, że samorządy, które będą mogły korzystać z gotowych projektów, docenią te rozwiązania.

"Dlatego to robimy, by ułatwić budownictwo komunalne. Często jest tak, że samorządy muszą mieć jakiś motywator. Z jednej strony są to finanse i tutaj zrobiliśmy bardzo dużo, radykalnie zwiększyliśmy Fundusz Dopłat i zasady przyznawania środków na budownictwo komunalne. Z drugiej strony te wszystkie ułatwienia, jak gotowy projekt, prostota aplikowania o środki myślę, że przełożą się na to, że tych inicjatyw społecznych, samorządowych, komunalnych mieszkaniowych będzie coraz więcej" - podkreślił Buda.

Przypomniał, że w tym roku na budownictwo komunalne przekazano 1 mld zł. "Jeszcze w tym roku zakładamy, że z kilkaset milionów zł przekażemy" - dodał.

Zapowiedział też przeprowadzenie kolejnych podobnych konkursów architektonicznych. "Niebawem będziemy ogłaszać konkurs na projekty domów jednorodzinnych większych niż 70 m kw." - poinformował. Dodał, że będą to projekty domów do 120, 150 i 180 m kw.

Pod koniec marca rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma umożliwić wznoszenie domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W odróżnieniu do domów do 70 m kw. konieczne będzie jednak ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!