Partnerzy portalu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na wspólny zakup prądu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia właśnie ogłosiła przetarg w tej sprawie. Rozstrzygnięcie jeszcze w tym roku, ponieważ wspólny zakup energii elektrycznej obejmować będzie lata 2019-2020. W ciągu dwóch lat do 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych w ramach metropolitalnej grupy zakupowej ma być dostarczone prawie 1 terawatogodzina (TWh).
  • - To pierwsza tak duża grupa zakupowa energii elektrycznej w Polsce - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
  • W jej skład weszło łącznie 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych. To nie tylko gminy i miasta, które tworzą GZM, ale również partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju.
  • Wspólny zakup energii elektrycznej to projekt, którego celem jest zapewnienie bezpiecznych i atrakcyjnych cenowo dostaw prądu. Wynegocjowanie takich warunków umowy jest możliwe dzięki efektowi synergii oraz dużemu wolumenowi zamówienia.

- To pokazuje, że Metropolia, wykorzystując swoje możliwości i kompetencje, jest platformą współpracy, pozwalającą na powiększanie korzyści, wynikających ze skoordynowanego działania - dodaje.

Energia elektryczna będzie dostarczana m.in. do stadionów w Tychach, Gliwicach, Zabrzu; do wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do Parku Śląskiego, Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i Stadionu Śląskiego.

Metropolitalna grupa zakupowa, w ciągu dwóch lat trwania umów, chce zamówić łącznie prawie 1 terawatogodzinę (TWh) energii elektrycznej, a szacunkowa wartość tego zamówienia wynosi ponad 330 mln zł.

- O tym, o jak gigantycznym i złożonym projekcie mówimy, może świadczyć choćby sama objętość załącznika do szczegółowego opisu zamówienia, który liczy… 1200 stron - mówi Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji.

Czytaj więcej: Śląska metropolia zaczyna rozmawiać o wspólnej gospodarce śmieciowej

- W dokumencie tym znajdują się precyzyjne informacje dotyczące tego ile energii dana jednostka zamierza kupić w trakcie trwania umowy. Oszacowane to zostało na podstawie prognozowanego zużycia energii. Dokument zawiera szczegółowe informacji dotyczące wszystkich punktów poboru energii, które zostały objęte tym przetargiem – dodaje.

Termin składania ofert do tego postępowania upływa 6 września. - Umowy pomiędzy wykonawcą a zamawiającymi zostaną zawarte jeszcze w tym roku, aby dostawy energii, w ramach metropolitalnej grupy zakupowej, mogły się rozpocząć od 1 stycznia 2019 roku – wyjaśnia Karolina Mucha - Kuś.

Równolegle do prac związanych ze wspólnym zakupem energii elektrycznej, trwają te związane z uruchomieniem projektu „Energia dla Seniora”.

- Konkurs, którego celem będzie wyłonienie partnera lub partnerów tego projektu, zostanie rozstrzygnięty na początku roku 2019. Zakładamy, że jego realizacja, czyli okres obowiązywania dedykowanych dla seniorów produktów sprzedażowych, przypadnie na ten sam okres, w którym obowiązywać będą umowy w ramach grupy zakupowej, czyli na lata 2019-2020. – Zaznacza Karolina Mucha-Kuś.

Czytaj więcej: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powiększy się o nowe gminy

Przypomnijmy, że celem projektu „Energia dla Seniora” jest wybór sprzedawcy lub sprzedawców, którzy zaoferują korzystne, uczciwe i bezpieczne warunki sprzedaży energii elektrycznej i gazu oraz dodatkowe udogodnienia dedykowane seniorom, mieszkającym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekt ten będzie obejmował osoby w wieku powyżej 65 lat.

- Seniorzy to grupa, która szczególnie narażona jest na tzw. ubóstwo energetyczne, czyli sytuację, gdy ok. 10 proc. dochodów danego gospodarstwa domowego pochłaniają opłaty za media m.in. za prąd czy gaz. Chcemy wspierać mieszkańców Metropolii, zapewnić im bezpieczeństwo dostaw energii i gazu po atrakcyjnych cenach. Niestety, mimo że zasady sprzedaży i dostaw tych usług są ściśle regulowane przez prawo, to dla większości konsumentów są one po prostu niezrozumiałe, a to sprawia, że seniorzy są szczególnie narażeni na stosowanie wobec nich nieuczciwych praktyk sprzedażowych – mówił w połowie czerwca Kazimierz Karolczak.

- Tworząc projekt „Energia dla Seniora” chcemy uzyskać dedykowane oferty, obejmujące atrakcyjną cenę sprzedaży energii elektrycznej i/lub gazu, a także dodatkowe usługi dla seniorów, będących mieszkańcami GZM. Chodzi m.in o udogodnienia w samym zakupie, korzystaniu, rozliczeniach i opłatach – dodawał.

 

KOMENTARZE2

  • Michał 2018-08-02 17:09:09
    Bo to nie ich kasa tylko podatników
  • Wojciech Nowotnik 2018-08-02 15:43:04
    jak to czytam, to włosy dęba stają. Grupa zakupowa, której celem jest koncentracja wolumenu to kompletnie bez sensu. Cena energii zależy przede wszystkim od ceny w hurcie a nie od wolumenu. przy tym rozmiarze wolumen jest warunkiem obciążającym a nie atutem, bo zróżnicowanie profili zużycia jest prz...eogromne. Jeśli nadal ktoś myśli, że jak kupi dużo prądu to dostanie lepszą cenę, to jest w błędzie. Czy ktoś, kto organizuje tą grupę zakupową w ogóle myślał o zarządzaniu ryzykiem? Dlaczego przetarg odbywa się dopiero teraz, gdy ceny energii poszybowały do historycznie wysokich poziomów? Czemu nikt nie zabezpieczał ceny dla tak dużego wolumenu rok, czy nawet 2 lata temu?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!