Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp.: Wyższe ceny za wywóz odpadów

  • PAP
  • 28 maja 2015 - 15:13
Od poniedziałku (1 czerwca br.) w Gorzowie Wlkp. i pięciu ościennych gminach zaczną obowiązywać nowe, wyższe ceny za wywóz śmieci.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Decyzję o wprowadzeniu podwyżki podjęło w końcu marca Zgromadzenie Związku Celowego Gmin MG-6 - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miasta w Gorzowie Ewa Sadowska-Cieślak.

Od czerwca ceny za odbiór odpadów będą ujednolicone na całym obszarze Związku i wyniosą: 13 zł od osoby miesięcznie za odpady segregowane i 19 zł za niesegregowane - bez znaczenia na rodzaj zabudowy.

Obecnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych w Gorzowie Wlkp. płacą miesięcznie 9 zł za odbiór odpadów posegregowanych i 14 zł za odpady nieposegregowane; w przypadku domów jednorodzinnych pierwsza z opłat to 10 zł. W gminach okalających Gorzów opłaty wynoszą 9 zł i 14 zł - zarówno dla mieszkańców budynków jedno, jak i wielorodzinnych.

To oznacza, że w Gorzowie Wlkp. mieszkańcy segregujący odpady zapłacą miesięcznie o 4 zł więcej od osoby dla zabudowy wielorodzinnej i 3 zł dla zabudowy jednorodzinnej. Stawka za wywóz niesegregowanych odpadów wzrośnie o 5 zł. W przypadku gmin mieszkańcy zapłacą o 4 zł więcej przy segregacji i 5 zł więcej bez niej.

Nie tylko cena uległa zmianie

Zmianie uległy także zasady pobierania opłat od najemców i właścicieli lokali zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. W tym przypadku będą one doliczane do czynszu, a za rozliczenie ze Związkiem MG-6 będą odpowiedzialne spółdzielnie. Pozostali mieszkańcy, tak jak dotychczas, będę opłacali za wywóz śmieci indywidualnie, na konto ZCG MG-6.

Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, będący przewodniczącym Zarządu ZCG MG-6, po zatwierdzeniu wyższych cen tłumaczył, że tak znacząca podwyżka wynika z faktu, że poprzednie stawki za wywóz odpadów od początku były niedoszacowane.

"Nie uwzględniały aktualnych stawek opłat za odpady komunale w związku z rozstrzygniętymi przetargami na odbiór odpadów i nie pokrywały bieżących kosztów systemu" - wyjaśniła Sadowska-Cieślak.

Dodatkowe koszty dla samorządów

ZCG MG-6 obejmuje swoim zasięgiem miasto Gorzów Wlkp. oraz gminy: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok. W systemie gospodarki odpadami obszar Związku podzielono na trzy sektory.

W 2014 r. koszty wywozu i utylizacji odpadów na terenie Związku wyniosły ponad 21,3 mln zł, a wysokość opłat pobranych od mieszkańców 17,65 mln zł. Deficyt musiały pokryć samorządy wchodzące w skład ZCG MG-6.

Według złożonych deklaracji na terenie ZCG MG-6 systemem gospodarki odpadami objętych jest 130 762 osoby. Rocznie mieszkańcy generują ponad 51,6 tys. ton odpadów. Koszt utylizacji tony odpadów zarówno segregowanych jak i zbieranych nieselektywnie przez ZUO wynosi 232 zł netto.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!