Partnerzy portalu

Gospodarka ściekami ma największy udział w ekoprzemyśle

W Polsce wartość dodana sektora produktów i usług środowiskowych w stosunku do PKB jest równa średniej unijnej, a największy w nim udział mają: gospodarka ściekami oraz zasobami energetycznymi i wodnymi - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Na sektor EGSS, określany też mianem gospodarki przyjaznej środowisku czy ekoprzemysłem, składają się dobra i usługi związane z ochroną środowiska i zarządzaniem zasobami naturalnymi.

W Polsce wartość dodana sektora produktów i usług środowiskowych EGSS (ang. Environmental Goods and Services Sector) w porównaniu do PKB jest taka jak średnia unijna (2,2 proc.) - wynika z "Tygodnika Ekonomicznego PIE" na podstawie danych Eurostatu.

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu obejmującego 25 krajów UE zajmują Finlandia (5,7 proc.), Estonia (4,5 proc.) i Austria (4,3 proc.). Ostatnia jest a Irlandia z wynikiem 0,9 proc.

Według analityków w sektorze EGSS w Polsce największy udział mają: gospodarka ściekami oraz gospodarka zasobami energetycznymi i wodnymi (odpowiednio 0,47 proc.; 0,47 proc. i 0,37 proc. PKB). "W większości krajów starej Unii na drugiej pozycji w tym zestawieniu jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych" - zwrócono uwagę. Na przykład w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech jej udział wynosi odpowiednio: 0,54 proc., 0,82 proc. i 0,57 proc. PKB. Natomiast w Polsce udział wartości dodanej sektora produkcji energii ze źródeł odnawialnych to 0,28 proc. PKB - dodali.

Sektor produktów i usług środowiskowych można podzielić na dwa podsektory: działania mające na celu ochronę środowiska oraz zarządzanie zasobami. W ochronie środowiska w UE-28 w 2018 r. zatrudnionych było 2,9 mln osób, natomiast w zarządzaniu zasobami - 2 mln. Łącznie cały sektor zatrudniał 4,9 mln osób, z czego najwięcej pracowało w sektorze gospodarki odpadami (1,2 mln) - zwrócił uwagę PIE.

Z kolei w Polsce w branży produktów i usług środowiskowych w 2018 r. było zatrudnionych 235 tys. osób. Najwięcej w sektorach: gospodarki odpadami (40 tys.), zarządzania ściekami (35 tys.), zarządzania wodami (33 tys.) oraz oszczędzania energii i ciepła (25 tys.).

Dodano, że w latach 2014-2018 łączny przyrost zatrudnienia w sektorze EGSS wyniósł 38 tys., z czego połowa (19 tys.) to przyrost między latami 2017 a 2018.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!