Ile kosztują odpady w Polsce? Jest analiza i są rekomendacje

W Polsce brakuje infrastruktury, która mogłaby zapewnić zagospodarowanie wszystkich frakcji odpadów - wynika z analizy przygotowanej przez IOŚ-PIB (fot. shutterstock)
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy udostępnił analizę kosztów gospodarki odpadami komunalnymi, opracowaną na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zawiera ona dane dotyczące kosztów sektora odpadów komunalnych i analizę trendów - wraz ze wskazaniem głównych przyczyn wzrostu opłat.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Średnie wydatki miesięczne na odpady per capita wyniosły w Polsce w 2020 roku 20,85 zł. Najmniej przypada na mieszkańców województwa świętokrzyskiego (11,74 zł), a najwięcej, bo 32,58 zł, w województwie mazowieckim.
- Zdaniem autorów opracowania problem wzrostu opłat ma charakter systemowy, a kluczowymi elementami pozostają koszty zagospodarowania odpadów (cena przyjęcia do instalacji) oraz zwiększenie puli odpadów komunalnych.
- Na przyrost efektywności systemów selektywnego zbierania odpadów, instalacji oraz na rozwój rynku recyklingu powinno wpłynąć stymulująco wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE4
-
CBA w akcji
2021-11-23 08:13:18
Do RT: nie tylko samorządy są skorumpowane i pilnują aby było tak jak jest - na szczeblu centralnym też nie jest lepiej... Blokowane są próby przeprowadzenia reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi... patrz w Portalu - Poprawka senatu w sprawie in-house pokazuje siłę brudnych pieniędz... rozwiń
-
A tak w ogóle...
2021-11-22 20:51:27
Do RT: no właśnie Smolak o tym pisał - tam gdzie jest "in house" i nie ma przetargów - tam nie ma lobbingu cwaniaków ze swoimi instalacjami. Konkurencja polega tam na tym, że na przykład Hamburg konkuruje z Bremą wysokością comiesięcznych opłat bo potrafi lepiej zarządzać swoją infrastruk... rozwiń
-
RT
2021-11-22 00:01:03
Do Zdzisław Smolak: jest Pan naiwny sadząc, ze skorumpowane (kolesiostwo i nepotyzm) polskie samorządy, w których ze świeca w ręku szukać profesjonalistów, będą lepiej zarządzać odpadami. zapewne byłyby/są takie wyjątki. Ale to wyjątki. Nie w tym pies jest pogrzebany, tylko w niechęci skostniał... rozwiń