Partner portalu

Ile można oszczędzić na panelach słonecznych?

 • pap
 • 21 lutego 2015 - 21:16
Poznajcie przykład Kolna.

Minimum 120 tys. zł rocznie zaoszczędzi na kosztach energii miasto Kolno (Podlaskie) dzięki instalacji na wszystkich budynkach użyteczności publicznej paneli fotowoltaicznych. Wiosną gmina zamontuje takie panele na szkołach, urzędzie gminy, basenie, salach sportowych.

Miasto dostało wcześniej na ten cel 1 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Kolno wybrało firmę, które zainstaluje panele. Wartość inwestycji to 1,2 mln zł.

760 sztuk paneli fotowoltaicznych zostanie zamontowanych na dachach sześciu budynków użyteczności publicznej w Kolnie: dwóch szkołach podstawowych, gimnazjum, przedszkolu, na basenie (Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu) oraz urzędzie miasta. Instalacje mają mieć moc od 20-40 kW; łączna moc wynosi 190 kW. Oszczędność energii ma wynieść ponad 168,5 kWh rocznie, produkcja energii natomiast 197,8 kWh rocznie. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 34,4 Mg rocznie.

Montaż urządzeń produkujących zieloną energię rozpocznie się w marcu i ma potrwać do końca kwietnia 2015 r.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda powiedział PAP, że oszczędności na kosztach energii w różnych placówkach nadzorowanych przez gminę będą różne, średnio będzie to 40 proc. Zaznaczył jednak, że w przypadku poszczególnych placówek oszczędności będą zróżnicowane. Np. w przypadku szkół oszczędności sięgną ok. 75 proc; urzędu miasta 85 proc., basenu 40 proc., sal sportowych 35 proc. "Tyle energii wyprodukujemy sobie sami, resztę będziemy kupować w zakładzie energetycznym" - dodał Duda. zaznaczył, że oszczędności byłyby jeszcze większe, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi korzystania z dotacji, miasto nie może sprzedać do sieci nadwyżek energii przez pięć najbliższych lat.

W Kolnie działa też największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna, którą jesienią 2014 r. wybudowała prywatna firma Amber Energia. Elektrownia ma moc 1,84 MW. Panele fotowoltaiczne są zamontowane na powierzchni ok. 3,5 ha w sąsiedztwie opuszczonej żwirowni i składowiska odpadów. Elektrownię tworzy ponad 7 tys. paneli. Energia, którą wytwarza, wystarcza rocznie na potrzeby około tysiąca gospodarstw domowych. Produkowana energia trafia do systemu energetycznego kraju. Inwestycja również powstała dzięki unijnym funduszom.

KOMENTARZE4

 • obserwator1 2015-02-23 10:48:46
  Panele słoneczne maja bardzo wąskie zastosowanie żeby były ekonomicznie zasadne. Zupełnym falstartem jest montowanie ich w szkole gdyż latem dzieci są na wakacjach. Nasi wodzowie lubią wyrzucać cudze pieniądze w błoto, a i część może wrócić do ich prywatnych kieszeni.
 • Edziu 2015-02-23 08:06:04
  Hehe chyba przedrostki wam się pomyliły ... takie zużycie prądu tj. ok.180 kWh to ja mam miesięcznie domu prywatnym! Qrde jak mnie wkurza takie niekompetentne podejście do tematu!
 • Jakub Wiśniewski SolwisPL 2015-02-22 22:04:25
  Fotowoltaika na budynkach użyteczności publicznej to bardzo dobry pomysł. Jednocześnie nie ważne jest ile procent się zaoszczędzi, tylko ile procent energii zużyje się na potrzeby własne. Jednocześnie wprowadzenie taryf gwarantowanych to w końcu bardzo dobra informacja dla Samorządów, które będą ...mogły wykorzystać środki z UE oraz np. z Programu Prosument JST i uruchomić projekt mikroinstalacji dla mieszkańców oraz zabezpieczyć spłatę kredytu właśnie z taryfy gwarantowanej. Przy odpowiednim złożeniu projektu jest to wreszcie sensowna propozycja tak dla JST jak i dla mieszkańców... nie wspominając o środowisku. polecam: solwis.pl/pvcalc  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!